Większość polityków opozycji domaga się segregacji sanitarnej dla Polaków
W poniedziałek ponownie odnotowano dużą liczbę nowych zakażeń COVID-19. Nauczanie zdalne na razie nie będzie powszechne, a od wtorku kwarantanna zostanie skrócona do 7 dni. Jednocześnie w tym tygodniu do lekarzy rodzinnych trafi pierwsza partia leku na COVID-19. Część opozycji chciałaby wprowadzić segregację sanitarną i uzależnić dostęp społeczeństwa do niektórych dóbr i usług od posiadania paszportu covidowego.
Minionej doby wykonano w Polsce prawie 97,5 tys. testów na obecność koronawirusa. 29,1 tys. dało wynik pozytywny. To kolejny dzień, kiedy mamy do czynienia z wysoką liczbą nowych zakażeń. Cieszy jednak niewielka liczba zgonów. Z powodu samego COVID-19 minionej doby zmarła tylko jedna osoba. Zmarł także jeden pacjent, który miał dodatkowo choroby współistniejące. Rząd spodziewa się jednak przyrostu zakażeń.
– Wszystkie scenariusze praktycznie zakładają, że w najlepszej sytuacji będziemy mieli apogeum na poziomie rzędu 60-70 tys., a w najgorszym scenariuszu na poziomie 140 tys. zakażeń dziennie – mówił w minionym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski.
W ciągu najbliższych dni wejdą w życie nowe rozwiązania, które mają pomóc w walce z epidemią koronawirusa. Pierwsza partia leku na COVID-19 – środka o nazwie Molnupiravir – jeszcze w tym tygodniu trafi do lekarzy rodzinnych. Lek będzie stosowany we wczesnej fazie choroby. Od jutra kwarantanna zostanie skrócona do siedmiu dni.
– Podobne rozwiązania wprowadziły Niemcy, Francja, Belgia, Włochy czy Grecja. Jest to zgodne z zaleceniami europejskich agencji – oznajmił premier Mateusz Morawiecki.
Szef rządu zaprosił przedstawicieli opozycji do rozmów na temat walki z epidemią. Opozycja spotka się z premierem, choć nie liczy na przełomowe działania.
– Pamiętam spotkanie, które organizowała pani marszałek Sejmu Elżbieta Witek, właśnie spotkanie z opozycją na temat ustawy związanej z pandemią COVID-19 i nic się nie zmieniło. Naprawdę, potrzebne są odważne decyzje ze strony rządu – powiedziała poseł PO Krystyna Szumilas.
Część opozycji chciałaby wprowadzić segregację sanitarną i uzależnić dostęp społeczeństwa do niektórych dóbr i usług od posiadania paszportu covidowego. O tym samym kilka dni temu mówił przewodniczący PO Donald Tusk.
– Wszędzie w Europie – wszędzie – przyjęto zasady, które motywują ludzi, które skłaniają ludzi do szczepień i to jest na przykład realny covidowy paszport – przekonywał szef Platformy Obywatelskiej.
Podobne ograniczenia rekomendowała premierowi Rada Medyczna. Rząd nie wprowadził jednak surowych restrykcji.
– Od dłuższego czasu rząd tę walkę z pandemią symuluje i chce po prostu przeczekać. Pan premier robi to spotkanie po to, żeby przykryć swoją nieudolność i zbudować większość dla ustawy pana posła Czesława Hoca – stwierdził rzecznik PSL Miłosz Motyka.
Chodzi o ustawę, która będzie pozwalała pracodawcom testować pracowników pod kątem zakażenia koronawirusem lub sprawdzać, czy pracownik jest zaszczepiony. Projekt ustawy trafi pod obrady Sejmu już w tym tygodniu.
– Dzisiaj jest prezydium komitetu politycznego, będziemy o tym rozmawiać, jesteśmy przekonani, że ona wejdzie pod obrady – powiedział szef klubu parlamentarnego PiS, Ryszard Terlecki.
Podkreślił, że nie będzie dyscypliny klubowej podczas głosowania ustawy. Dlatego też decyzja o poparciu przez opozycję ustawy o weryfikacji covidowej może zapaść jutro, podczas spotkania z premierem.
– Niestety będzie to spotkanie całej koalicji segregacyjnej – wskazał poseł Konfederacji Jakub Kulesza.
Przedstawiciele tej partii także wezmą udział w spotkaniu, ale z zupełnie innymi postulatami.
– Nasze postulaty są bardzo proste: zablokować ustawę Czesława Hoca; po pierwsze, nie wprowadzać segregacji sanitarnej, bo jest bezprawna i nieskuteczna, a po drugie, zacząć traktować COVID-19 jak wszystkie inne choroby w Polsce – poinformował poseł Konfederacji Robert Winnicki.
Opozycja apeluje także, by szkoły przeszły na nauczanie zdalne. Na razie taki scenariusz wyklucza minister edukacji i nauki, prof. Przemysław Czarnek.
– Kolejne dwa województwa od dzisiaj są na feriach zimowych, zatem mamy już siedem województw wyłączonych z ruchu okołoszkolnego. Tylko 60 proc. szkół pracuje dziś w trybie stacjonarnym, a z tych, którzy pracują w trybie stacjonarnym, wiele klas jest na nauce zdalnej z uwagi na kontakt z koronawirusem – wskazał szef resortu edukacji.
TV Trwam News