Wiceszef MSZ: KE przekroczyła swoje kompetencje

Zgodnie z traktatami Komisja Europejska może nadzorować przestrzeganie zasad praworządności przez instytucje unijne, ale nie państwa członkowskie; to wyłączna kompetencja Rady Europejskiej – mówi podsekretarz stanu ds. prawnych, traktatowych i praw człowieka w MSZ Aleksander Stępkowski.

Pytany o komentarz do środowej decyzji Komisji Europejskiej w sprawie wdrożenia wobec Polski pierwszego etapu procedury ochrony państwa prawa Stępkowski – który reprezentował w ostatnich tygodniach MSZ w części jego kontaktów z Komisją Europejską – zaznaczył, że resort spraw zagranicznych z zajęciem stanowiska czeka na pisemną informację KE w tej sprawie.

Ta, przedstawiona w środę przez wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa, jest bowiem – powiedział wiceminister – „nie do końca spójna”.

Aleksander Stępkowski ocenił, że o ile KE i Timmermans posiadają kompetencje „w zakresie nadzorowania przestrzegania zasad praworządności względem instytucji unijnych”, to „jeśli chodzi o relacje z państwami tutaj jakiekolwiek kompetencje posiada tylko i wyłącznie Rada (Europejska – przyp. PAP)”.

Stępkowski powołuje się w tej sprawie na opinię służb prawnych Rady Europejskiej, która – według niego – wskazuje, że „legal framework” zaproponowany przez Komisję nie ma żadnego umocowania w traktatach”.

„Z moich osobistych konsultacji z urzędnikami w Radzie wynika, że podtrzymują oni to stanowisko” – podkreślił Aleksander Stępkowski.

Wiceszef MSZ ocenił, że „niedobrze byłoby, gdyby Komisja całe zamieszanie medialne chciała wykorzystać po to, ażeby przypisać sobie kompetencje, których nie przyznaje jej traktat” – podkreślił.

„Liczymy, że pozycja Rady nie będzie w jakiś sposób osłabiana przez de facto działania Komisji. Dlatego bardzo nas cieszą zapewnienia wczorajsze uczynione przez przewodniczącego KE Jean Claude’a Junckera, iż Komisja zamierza działać w pełni na podstawie traktatów” – dodał Aleksander Stępkowski.

„Rzeczpospolita liczy na to, że prawo traktatowe Unii Europejskiej będzie przez Komisję przestrzegane” – zaznaczył Stępkowski.

O rozpoczęciu wobec Polski pierwszego etapu procedury mającej na celu przeciwdziałanie zagrożeniom dla państwa prawa poinformował w środę wiceszef KE Frans Timmermans.

„Chcemy rozpocząć dialog z polskimi władzami bez przesądzania o możliwych dalszych krokach” – zaznaczył podsekretarz stanu ds. prawnych, traktatowych i praw człowieka w MSZ.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl