KE pozywa Niemcy. Chodzi o myto od samochodów osobowych

Komisja Europejska pozywa Niemcy za naruszenie prawa Unii Europejskiej przy wprowadzaniu myta od samochodów osobowych. Zdaniem Komisji niemieckie przepisy są dyskryminujące.

W 2015 r. Niemcy przyjęły ustawę wprowadzającą myto dla wszystkich kierowców samochodów osobowych i pojazdów kempingowych korzystających z niemieckich autostrad i dróg krajowych.

Kierowcy pojazdów zarejestrowanych w Niemczech mieli dostać pełną rekompensatę poniesionych w związku z tym kosztów poprzez obniżkę podatku od pojazdów drogowych.

Jednak wejście w życie tych przepisów zawieszono ze względu na zastrzeżenia KE. Ta od początku wskazywała, że niemiecka ustawa nie jest zgodna z unijnym prawem. Dyskryminuje kierowców ze względu na przynależność państwową.

Maciej Wroński ze Związku Transportu i Logistyki Polskiej zwraca uwagę, KE ponad pół roku temu wszczęła postępowanie do dziś bez rezultatów.

– Problem dla nas, czyli dla biznesu transportowego, polega na tym, że od tej decyzji KE minęło już ponad półtora roku, a z tego postępowania nic nie wynika. Co więcej, w tej chwili trwają prace nad rewizją dyrektywy o delegowanych pracownikach, która ma niejako zalegalizować to naruszenie prawa unijnego, które miało miejsce w Niemczech, a które niedługo później miało miejsce we Francji, teraz we Włoszech i Norwegii. Koszty tej całej zabawy poniosą przede wszystkim małe, rodzinne firmy transportowe, które nie wytrzymają presji rynkowej tych wszystkich barier, a na samym końcu problem będą mieli konsumenci – podkreśla Maciej Wroński.

Obecnie do płacenia myta zobowiązanych jest ok 1,6 mln samochodów ciężarowych.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl