Rybacy zablokowali dziś porty na Wybrzeżu na skutek zakazu połowów dorszy w Bałtyku wydanego przez KE

Rybacy zablokowali dziś porty na Wybrzeżu. To reakcja na zakaz Komisji Europejskiej dotyczący połowów dorszy w Bałtyku przez okres 4 lat. Wejdzie on w życie już 1 stycznia. 

Wędkarze morscy domagają się rekompensat za straty, jakie poniosą w związku z zakazem połowów. Restrykcje Komisji Europejskiej mają pomóc w odbudowie populacji dorsza w Bałtyku.

Zakaz obejmie rybaków pełnomorskich i wędkarzy morskich. Na unijne rekompensaty mogą jednak liczyć tylko ci pierwsi.

Doradca ds. rybołówstwa w resorcie gospodarki morskiej Grzegorz Hałubek podkreślił, że dramatyczna sytuacja rybaków i dorsza na Bałtyku to wynik błędnej polityki Komisji Europejskiej i to ona powinna ponieść konsekwencje m.in. finansowe.

– W tej chwili trzeba wstrząsnąć Komisją Europejską w tym celu, żeby wraz z wydawanymi zakazami w działalności gospodarczej czy połowów, bo to się ze sobą wiąże, wzięła też odpowiedzialność za los wszystkich pokrzywdzonych, w tym wędkarzy, którzy prowadzili tę działalność biznesową i żeby tę działalność rekompensowała. Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, że wprowadza się z dnia na dzień zakaz połowów dorsza, a Komisja nie poniesie z tego tytułu żadnych konsekwencji finansowych – mówił Grzegorz Hałubek.

Zakaz połowów najczęściej łowionego w Bałtyku dorsza spowoduje duże straty wśród rybaków. Z drugiej strony, stan tej ryby w Morzu Bałtyckim jest dramatyczny – spadła zarówno jej populacja, jak i kondycja.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl