Komisarz ds. rolnictwa 11 września w Polsce

Komisarz UE ds. rolnictwa Dacian Ciolos zamierza przyjechać 11 września do Polski, by porozmawiać o skutkach rosyjskiego embarga na produkty rolno-spożywcze z Unii – potwierdził w piątek wieczorem w Brukseli rzecznik komisarza Roger Waite.

Według niego Ciolos chciałby się spotkać z ministrem rolnictwa Markiem Sawickim, reprezentantami środowisk rolniczych i być może grupą parlamentarzystów. Oprócz skutków wprowadzonego przez Rosję 7 sierpnia zakazu importu produktów rolno-spożywczych z UE tematem rozmów będą też propozycje działań służących znalezieniu alternatywnych do rosyjskiego rynków zbytu dla produktów unijnego sektora rolno-spożywczego.

KE ogłosiła w miniony poniedziałek, że przeznaczy 125 mln euro na rekompensaty dla producentów niektórych owoców i warzyw, dotkniętych rosyjskim embargiem. Są to: pomidory, marchew, biała kapusta, papryka słodka, kalafiory, ogórki, korniszony, pieczarki, jabłka, gruszki, truskawki, maliny, czarna, czerwona i biała porzeczka, jeżyny, agrest, winogrona stołowe i kiwi.

82 mln euro mają trafić do producentów jabłek i gruszek, a 43 mln – pozostałych owoców i warzyw wymienionych w propozycji KE.

W piątek Minister Sawicki powiedział, że propozycje KE nie są wystarczające i zamierza 11 września dyskutować z komisarzem Ciolosem o zwiększeniu wsparcia dla rolników w związku z embargiem Rosji.

PAP

drukuj