fot. PAP/EPA

Poznamy dziś skład nowej Komisji Europejskiej z podziałem tek

Około południa przyszła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawi skład nowej Komisji z podziałem tek. Oficjalną listę kandydatów na komisarzy zaprezentowano wczoraj. Potwierdza ona informacje, które spływały wcześniej z unijnych stolic. Przedstawicielem Polski w tym zestawieniu jest były europoseł PiS Janusz Wojciechowski.

Z informacji polskiego rządu wynika, że naszemu krajowi zaproponowano tekę rolnictwa. Objęcie jej przez Janusza Wojciechowskiego jest dla nas bardzo ważne  – mówi dr inż. Sławomir Niecko, prezes Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego.

– Rolnictwo to jest jedna z kluczowych z gałęzi przemysłu. Nie tylko w Polsce, ale w całej UE dużo środków unijnych przeznaczanych jest na rolnictwo, w związku z tym, jeżeli będziemy mieli swojego przedstawiciela, to będziemy wiedzieli, że będzie on również walczył nie tylko o rolnictwo unijne, ale zadba również o rolnictwo polskie. W ostatnim okresie znikają ze sceny małe gospodarstwa. To się dzieje nie tylko w Polsce, ale w całej Unii. Tworzą się potężne gospodarstwa. W związku z tym trzeba zadbać o te mniejsze i sprawić, żeby ci następcy, którzy po nich zostaną, przejmowali te gospodarstwa. Duże gospodarstwa też powinny być – nikt nie mówi, że nie, ale tam jest intensywna produkcja, a nam by zależało na zdrowej produkcji mniejszych gospodarstw rolnych – zaznacza dr inż. Sławomir Niecko.

Von der Leyen udało się uzyskać praktycznie pełną równowagę płci w tworzonej przez siebie KE. Niemal połowa państw zdecydowała się wysłać lub pozostawić w Brukseli kobiety.

Po tym jak Ursula von der Leyen przedstawi skład swojej KE, rozpoczną się przesłuchania kandydatów na komisarzy w PE. W październiku eurodeputowani zagłosują nad całą Komisją, która rozpocznie pracę 1 listopada.

 

RIRM

drukuj