Z. Kuźmiuk: KE to „papierowy tygrys” i z jej strony nic nam nie grozi

Komisja Europejska to „papierowy tygrys” i z jej strony nic nam nie grozi. Realizujmy to, co mamy do zrealizowania, pilnujmy polskich interesów na forum Unii, szukajmy porozumień – akcentuje europoseł Zbigniew Kuźmiuk odnosząc się do informacji jakie podała „Rzeczpospolita”.  Dziennik informuje jakoby cztery piąte państw Unii Europejskiej popierało KE, a to wystarczająca większość, by móc napiętnować nasz kraj za rzekome naruszenie praworządności.

Według źródeł dyplomatycznych przeciwko Polsce byłyby gotowe zagłosować wszystkie kraje Europy Zachodniej oraz Czechy i Słowenia. Solidarne z Polską są Węgry. Inne państwa naszego regionu albo się wahają, albo są poddawane intensywnemu lobbingowi.

Pod koniec sierpnia wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans ostrzegał, że Komisja jest bardzo blisko uruchomienia art 7. unijnego traktatu, ale uzależnia ten ruch od propozycji prezydenta Andrzeja Dudy i sytuacji sędziów Sądu Najwyższego.

Europoseł Zbigniew Kuźmiuk przypomina, że nie ma jednomyślności państw unijnych potrzebnej do uruchomienia artykułu 7, dlatego KE szuka łagodniejszej procedury.

– Komisja Europejska ma świadomość, że tutaj jednomyślności nie będzie, choćby ze względu na postawę Węgier – ale były także sygnały z innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, że na pewno nie będą głosować za pozbawieniem Polski głosu na posiedzeniu Rady – więc szuka łagodniejszej procedury. Jednak byłbym spokojny, bo KE to „papierowy tygrys” i z jej strony nic nam nie grozi. Realizujmy to, co mamy do zrealizowania, pilnujmy polskich interesów na forum Unii, szukajmy porozumień. Komisja już „uderzyła głową o ścianę” i po tym uderzeniu próbuje odzyskać równowagę – zaznacza poseł do Parlamentu Europejskiego.

Już w najbliższą środę krytyka sytuacji w Polsce może znaleźć się w przemówieniu szefa Komisji Jean-Claude Junckera. Na forum Parlamentu Europejskiego wystąpi on z dorocznym przemówieniem o stanie Unii.

Kolejną okazją będzie posiedzenie rady UE ds. ogólnych, które jest planowane na 25 września.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl