fot. flickr.com

KE gotowa udzielić Bułgarii dodatkowej pomocy na ochronę granicy z Turcją

Komisja Europejska jest gotowa udzielić Bułgarii w razie potrzeby dodatkowej pomocy finansowej na ochronę granicy z Turcją, będącej zewnętrzną granicą UE – napisał w liście do bułgarskiego prezydenta Rumena Radewa przewodniczący KE Jean-Claude Juncker.

List Junckera, o którym poinformowały w poniedziałek służby prasowe bułgarskiego prezydenta, jest odpowiedzią na wystosowaną do instytucji unijnych propozycję Radewa, by opracować operacyjny plan działań w sytuacji kryzysowej, takiej jak np. nagły wzrost liczby uchodźców. Bułgarski prezydent zwrócił się również z prośbą o dodatkową pomoc na ochronę granicy z Turcją.

Obecnie Europejska Straż Graniczna i Przybrzeżna dokonuje oceny wszystkich granicznych potrzeb państw unijnych, w tym Bułgarii. Ocena ta ma być gotowa w kwietniu. Na jej podstawie Komisja Europejska jest gotowa wysłać do Bułgarii misję ekspertów, która ma ocenić jej potrzeby związane z ochroną granic w dłuższym okresie – pisze Juncker. Zostanie też przeanalizowana możliwość udzielenia Bułgarii dodatkowej pomocy finansowej na ochronę granicy z Turcją. W 2016 roku Bułgaria otrzymała z UE na ten cel 167,3 mln euro.

Na początku kwietnia Bułgarię odwiedzi przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, który zapozna się z sytuacją na granicy z Turcją.

PAP/RIRM

drukuj