fot. PAP/ Piotr Nowak

Wiceminister sprawiedliwości: Opinia rzecznika TSUE w zakresie wykonania Europejskiego Nakazu Aresztowania, jest zbieżna ze stanowiskiem m.in. Polski

Opinia rzecznika Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w zakresie wykonania Europejskiego Nakazu Aresztowania, jest zbieżna ze stanowiskiem m.in. Polski – stwierdziła wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska. Dodała, że sądy w naszym kraju spełniają przesłankę niezależności.

Rzecznik TSUE uznał, że pogłębienie się ogólnych nieprawidłowości, dotyczących niezależności wymiaru sprawiedliwości w Polsce, nie uzasadnia automatycznej odmowy wykonania wszystkich europejskich nakazów aresztowania, wydanych w tym państwie UE.

Do tego stanowiska odniosła się w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja wiceminister sprawiedliwości, Anna Dalkowska.

– Oznacza to, że nie można w sposób automatyczny dokonywać oceny przesłanki niezależności sądów, tym bardziej że żaden organ ani krajowy, ani europejski nie stwierdził w Polsce istnienia tej przesłanki, gdy chodzi o jakikolwiek skład orzekający sądów w Polsce. Można powiedzieć, że opinia rzecznika nie dość, że jest zbieżna ze stanowiskiem Polski w tej sprawie, to również jest zbieżna ze stanowiskiem Komisji Europejskiej, jak również innych uczestników, którzy występowali w postępowaniu, czyli państwa irlandzkiego i belgijskiego. Jest ona także po części zbieżna ze stanowiskiem prokuratora reprezentującego Niderlandy w tym postępowaniu – powiedziała Anna Dalkowska.

Opinia rzecznika jest wstępem do wyroku TSUE w tej sprawie. Trybunał może się z nią zgodzić i zwykle się tak dzieje, może jednak wydać inny wyrok.

Opinię wydano w związku z toczącą się przed TSUE sprawą dotyczącą ekstradycji Polaków objętych ENA. Holenderski sąd odmówił ich wydania z obawy dotyczącej niezawisłości sądownictwa w Polsce.

RIRM

drukuj