fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

K. Szymański: Polska złożyła własną skargę do TSUE ws. dyrektywy o delegowaniu pracowników

Polska 3 października złożyła własną skargę do TSUE ws. dyrektywy o delegowaniu pracowników. Zwracamy uwagę na protekcjonistyczny charakter dyrektywy; założenia skargi węgierskiej są podobne – powiedział w czwartek PAP wiceszef MSZ Konrad Szymański.

Rząd Węgier zaskarżył do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej znowelizowaną dyrektywę o pracownikach delegowanych – poinformowała w czwartek Kancelaria Premiera Węgier.

„Polska złożyła własną skargę w sprawie dyrektywy o delegowaniu pracowników 3 października. Zwracamy uwagę na jej protekcjonistyczny charakter, który utrudnia realizację traktatowej zasady wolności przepływu siły roboczej i usług” – powiedział PAP wiceszef MSZ pytany o skargę Węgier. Jak zaznaczył, założenia skargi węgierskiej są podobne.

Dopytywany, czy Polska będzie współpracować z Węgrami w kwestii dyrektywy powiedział: „Współpracujemy w tej sprawie z szerokim gronem państw, czego przejawem jest skuteczne stworzenie szerokiej koalicji w sprawie specjalnych reguł gry dla transportu międzynarodowego”.

Ministrowie państw UE odpowiedzialni za sprawy społeczne zatwierdzili dyrektywę o pracownikach delegowanych 21 czerwca. Przeciwko jej ostatecznemu przyjęciu zagłosowały Polska i Węgry. Od głosu wstrzymały się Łotwa, Litwa, Chorwacja i Wielka Brytania.

Nowa dyrektywa jest niekorzystna z punktu widzenia interesów polskich i węgierskich firm. Ogranicza ona okres delegowania pracowników do 12 miesięcy z możliwością przedłużenia o sześć miesięcy na podstawie „uzasadnionej notyfikacji”, przedstawionej przez przedsiębiorcę władzom państwa przyjmującego.

PAP/RIRM

drukuj