PAP/Rafał Guz

Wicemin. A. Mularczyk: D. Tusk w kwestii reparacji wojennych działa na korzyść Niemiec, a nie Polski

Wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Arkadiusz Mularczyk, powiedział, że szef Platformy Obywatelskiej, Donald Tusk, w kwestii reparacji wojennych działa na korzyść Niemiec, a nie Polski.

Wiceszef resortu odniósł się do słów przewodniczącego PO, który w piątek na spotkaniu z mieszkańcami Bytomia był pytany m.in. o reparacje. Jeden z mężczyzn zarzucił politykom PO, że wyśmiewają starania o zadośćuczynienie.

Donald Tusk w odpowiedzi stwierdził, że nie śmieje się z samych reparacji, tylko z działań rządzących w tej sprawie. Były premier określił też prezentowanie raportu o polskich stratach wojennych „bieganiem z papierami”.

Wiceminister spraw zagranicznych, Arkadiusz Mularczyk, powiedział, że wypowiedzi Donalda Tuska są haniebne i skandaliczne.

– Panie Tusk, przynosisz wstyd polskiemu państwu. To, co pan dzisiaj robi, to, co pan prezentuje na spotkaniach – można określić, że pan działa w interesie Berlina, a nie w interesie polskiego państwa, polskiego społeczeństwa. Pan Tusk powinien się wstydzić, że w taki sposób traktuje miliony polskich obywateli, praktycznie każda polska rodzina doznała jakiś strat rodzinnych, materialnych. I do dzisiaj z tego tytułu Polska ani Polacy nie dostali żadnego odszkodowania. Dlatego wyślę ten raport (o stratach wojennych Polski) panu Tuskowi, żeby się podszkolił, zrozumiał swój błąd – podkreślił Arkadiusz Mularczyk.

Wiceminister przypomniał, że nad raportem ws. polskich strat wojennych pracowało 30 osób przez 5 lat.

Wiceszef MSZ dodał, że do tej pory raport zaprezentowano m.in. przedstawicielom ONZ, kongresmanom i senatorom USA oraz w Radzie Europy.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl