fot. pixabay.com

Węgry: Pokaz filmu o położnej w Auschwitz w rocznicę wybuchu II wojny światowej

Film dokumentalny „Położna”, poświęcony przyjmującej porody w obozie Auschwitz Stanisławie Leszczyńskiej, zaprezentowano w środę w Instytucie Polskim w Budapeszcie w 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

W 1943 roku Stanisława Leszczyńska została aresztowana przez Gestapo za pomoc osadzonym w łódzkim getcie i zesłana do obozu Auschwitz-Birkenau, gdzie przebywała aż do jego wyzwolenia w styczniu 1945 roku. Tam jako więźniarka odebrała około 3000 porodów i przy żadnym nie doszło do komplikacji, choć w Auschwitz były okresy, gdy dzieci urodzone w obozie uśmiercano po porodzie.

Fabularyzowany film dokumentalny „Położna” wyreżyserowała jej krewna Maria Stachurska, a jego narratorem jest wnuczka Leszczyńskiej, Elżbieta Wiatrowska.

Na projekcję przyszło tak wielu chętnych, że nie zmieścili się w niewielkiej sali kinowej Instytutu, wobec czego jednocześnie zorganizowano pokaz na ekranie telewizora w sali głównej.

Bohaterska położna przeżycia z obozu opisała we wspomnieniach „Raport położnej z Oświęcimia”, opublikowanych w 1965 r. W 1970 roku na ich kanwie powstało „Oratorium oświęcimskie” z muzyką Anny German i Jerzego Maksymiuka.

Stanisława Leszczyńska zmarła 11 marca 1974 roku i spoczywa w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Łodzi. Od 1992 roku archidiecezja łódzka prowadzi jej proces beatyfikacyjny.

PAP

drukuj