Wdzięczność za wielki pontyfikat

Dziś mija 101. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. W Toruniu to także 5. rocznica poświęcenia Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

18 maja 1920 roku w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła – późniejszy papież św. Jan Paweł II. W trudnych czasach komunizmu Pan Bóg zesłał nam Ojca Świętego jako przewodnika dla Kościoła na całym świecie – mówił prezes Stowarzyszenia „Godność” Czesław Nowak.

– Jan Paweł II już pierwszą pielgrzymką wywarł w Polsce ogromne wrażenie. Poszliśmy za nim i stworzyliśmy „Solidarność” – wskazał.

Pamięć Największego z Rodu Słowian uczczono dziś w wielu miejscach w Polsce, m.in. w Gdańsku przy monumencie upamiętniającym spotkanie papieża Jana Pawła II i prezydenta USA Ronalda Reagana.

– Chcemy podziękować Panu Bogu za jego posługę, zwłaszcza za to wszystko, co ich przyjaźń uczyniła dla Europy Środkowo-Wschodniej, a zwłaszcza za utorowanie drogi do wolności – mówił ks. bp Wiesław Szlachetka.

Kwiaty przy grobie św. Jana Pawła II w Watykanie złożył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Wotum wdzięczności za pontyfikat papieża Polaka stanowi Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Dzisiaj przypada 5. rocznica poświęcenia świątyni. Z tej okazji odbyły się uroczystości odpustowe. Eucharystię poprzedził koncert reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył metropolita lwowski i wieloletni sekretarz św. Jana Pawła II – ks. abp Mieczysław Mokrzycki, który wygłosił też homilię.

– Ojciec Święty Jan Paweł II z uznaniem patrzył na dzieło zapoczątkowane przez ojca dyrektora Tadeusza Rydzyka. Ja również od lat odbieram głosy wielu ludzi błogosławiących Boga za Radio Maryja i Telewizję Trwam – za to, że mogą uczestniczyć codziennie we Mszy świętej, w Liturgii Godzin, modlitwie różańcowej, katechezach i medytacjach – podkreślał metropolita lwowski.

Głos zabrał także wikariusz prowincjała Warszawskiej Prowincji Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela o. Dariusz Paszyński CSsR.

– Ta świątynia jest owocem miłości milionów Polaków zarówno żyjących tu, w ojczyźnie, jak i również zagranicą. Miłości do Boga, do Najświętszej Maryi Panny i do Kościoła, ale także miłości do Ojczyzny, do prawdy – mówił.

Słowo do rodziny Radia Maryja skierował o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

– Ewangelizacja – powiedział św. Jan Paweł II w jednym z dokumentów – właściwie dopiero się zaczyna, także w Polsce. Weźmy się bardzo mocno do pracy. Wszyscy. Pomyślmy o dzieciach i młodzieży. Pandemia tak jakoś wygasza religijność – zwrócił uwagę dyrektor Radia Maryja.

Po Mszy św. w pobliskim Parku Pamięci odsłonięto kolejne postumenty z nazwiskami Polaków ratujących Żydów w czasie okupacji niemieckiej.

Do sanktuarium Rodziny Radia Maryja ponadto trafiły dziś szczególne dary:  monstrancja z węgla ofiarowana przez górników oraz księga z nazwiskami osób, które za przykładem papieża Polaka zobowiązały się do codziennej modlitwy o 7 darów Ducha Świętego.

TV Trwam News

drukuj