fot. twitter.com/EpiskopatNews

100. rocznica urodzin Jana Pawła II zobowiązaniem do zgłębienia nauczania Papieża Polaka

W poniedziałek 18 maja będziemy obchodzić setną rocznice urodzin św. Jana Pawła II. W wielu miejscach uroczystości rozpoczną się już w niedzielę. W sobotę z kolei para prezydencka zainaugurowała akcję czytania tekstów Papieża Polaka.

W ramach inauguracji projektu Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie „Pamięć, która nie przemija. Czytamy teksty Św. Jana Pawła II”, para prezydencka przeczytała fragment książki „Pamięć i tożsamość”.

Żeby wziąć udział w akcji czytania tekstów Jana Pawła II, należy nagrać odczytywanie wybranego fragmentu, a następnie wysłać nagranie na adres e-mailowy Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. JP II w Krakowie: instytut@idmjp2.pl oraz udostępnić w swoich mediach społecznościowych z hashtagiem #DziękujemyJaniePawle2.

Stulecie urodzin Papieża Polaka to przede wszystkim wielkie zobowiązanie, aby dobrze poznać nauczanie Jana Pawła II, zwłaszcza w zakresie godności ludzkiej osoby, wartości życia i powołania do małżeństwa i rodziny – zwrócił uwagę ks. abp Henryk Hoser.

– Wszyscy, którzy czują się rodakami naszego św. Papieża, którzy czują się uczniami Jana Pawła II, którzy czują się spadkobiercami jego wielkiego dziedzictwa i ogromnego dzieła, które stworzył i które nam zostawił – powinniśmy tę rocznicę w sposób szczególny podkreślić i przede wszystkim żyć tymi ideałami, które on wskazywał – akcentował ks. abp Henryk Hoser, lekarz, misjonarz i pierwszy przewodniczący Zespołu KEP ds. Bioetycznych.

W niedzielę uroczystości odbywać się będą w Wadowicach. O godz. 10.30 w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, gdzie był ochrzczony Karol Wojtyła, rozpocznie się Eucharystia. Będzie jej przewodniczył metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski.

Wieloletni sekretarz i przyjaciel św. Jana Pawła II ks. kard. Stanisław Dziwisz wygłosi homilię podczas Mszy św. w katedrze poznańskiej o godz. 13.00. Eucharystii będzie przewodniczył ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przew. KEP.

Rodzina Radia Maryja i pielgrzymi uczczą 100. rocznicę urodzin Papieża Polaka w  najbliższy poniedziałek w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. W obchody te wpisuje się także w czwartą rocznica poświęcenia świątyni. Wierni będą mogli uzyskać odpust zupełny.

– Tu jest jego wyjątkowe miejsce. Dla Rodziny Radia Maryja to ogromny dar, że to on w sposób szczególny kochał Radio Maryja. Na pewno teraz wspiera całą Rodzinę Radia Maryja już od Pana Boga tam w niebie – podkreślił o. Andrzej Laskosz, kustosz sanktuarium.

W poniedziałkowe południe rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Andrzeja Suskiego, biskupa seniora diecezji toruńskiej.

Podczas uroczystości, do toruńskiego sanktuarium zostanie też wniesiona księga, w której są wypisane Msze św. sprawowane w kraju i za granicą w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych. Będzie to dziękczynienie i dar na 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II.

Także od 18 maja w sanktuarium codziennie w południe będzie sprawowana Msza św. za wstawiennictwem Papieża Polaka o ustanie epidemii koronawirusa.

Także 18 maja, w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły, papież Franciszek o godz. 7.00 będzie modlił się u grobu Papieża Polaka, przy jego relikwiach.

TV Trwam News

drukuj