Toruń: Zakończyła się 3. edycja letniej szkoły Bractwa św. Jana Pawła II

Zakończyła się trzecia edycja letniej szkoły Bractwa św. Jana Pawła II. Bractwo działa przy Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Jego inicjatorem jest o. dr Tadeusz Rydzyk, Dyrektor Radia Maryja i Telewizji Trwam.

Członkowie Bractwa od środy rozważali myśli Ojca św. Jana Pawła II zawarte w książce „Pamięć i tożsamość”. W tym roku uczestnicy analizowali drugi rozdział, poświęcony kwestii wolności i odpowiedzialności. W poprzednich latach podjęto tematy dotyczące zła i grzechu.

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz, opiekun bractwa, podkreślił, że w czasach, kiedy poszukujemy odpowiedzi na wiele pytań powinniśmy sięgać do nauczania Jana Pawła II. Ks. Profesor zaakcentował, że bractwo sięga do tekstów papieża, który był „prorokiem”.

– Myślę, że to jest odpowiedź na pewien deficyt, który pojawił się po śmierci Pawła II. Wszyscy czuliśmy i nadal czujemy potrzebę zagospodarowania tego wielkiego dziedzictwa, które nie powinno zostać potraktowane jako dziedzictwo już zamknięte i pontyfikat zakończony. To jest pontyfikat „proroka”, który zdecydowanie przekraczał nie tylko próg nadziei, ale także czasu i historii. Kiedy dzisiaj poszukujemy wielu odpowiedzi na pytania o to, jak żyć we współczesnym świecie, jak rozumieć i interpretować świat, Jan Paweł II staje nam tutaj jako wielki przewodnik na tych właśnie drogach naszych poszukiwań – zaznaczył ks. prof.

W letniej szkole Bractwa św. Jana Pawła II wzięły udział osoby z całej Polski, a także przedstawiciele Polonii.

Codziennie towarzyszyła im modlitwa w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. JP II. Świątynia powstała jako wotum wdzięczności za pontyfikat wielkiego Polaka.

RIRM