fot. Monika Bilska

Do toruńskiego sanktuarium zostaną wprowadzone relikwie bł. Matki Zofii Czeskiej

Do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu zostaną dziś wprowadzone relikwie bł. Matki Zofii Czeskiej.

W samo południe sprawowana będzie Msza św. w toruńskiej świątyni. Eucharystii będzie przewodniczył ks. prof. Jan Machniak, a kazanie wygłosi założyciel Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

W uroczystości będą uczestniczyć siostry ze Zgromadzenia Sióstr Prezentek oraz młodzież, którą zgromadzenie uczy i wychowuje – mówi o. Andrzej Laskosz CSsR, kustosz sanktuarium.

Przybywają do nas Siostry Prezentki, które przywożą relikwie swojej założycielki bł. Matki Zofii Czeskiej. Przybędą również młodzi ludzie, ponieważ Siostry Prezentki słyną z tego, że prowadzą szkoły katolickie. Ponad 250 młodych osób będzie uczestniczyło w dzisiejszej uroczystości. W tym ponad 90 osób to będzie chór, który swoim występem uświetni uroczystości. […] Ogromnie się cieszę, bo będą to już 36 relikwie, które zostaną przekazane do naszego sanktuarium – podkreśla o. Andrzej Laskosz CSsR.

Bł. Matka Zofia Czeska żyła na przełomie XVI i XVII wieku. Z własnych funduszy utworzyła szkołę dla dziewcząt, zwłaszcza sierot i z ubogich rodzin. Jest także założycielką Zgromadzenia Sióstr Prezentek.

Matka Zofia zmarła w opinii świętości 1 kwietnia 1650 roku w Krakowie.

RIRM

drukuj