republikapolonia.pl

Uczestnicy zjazdu Polonii „Festiwal Mazurka Dąbrowskiego” odwiedzili Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu

Zakończył się zjazd Polonii, który odbywał się pod hasłem „Festiwal Mazurka Dąbrowskiego”. W piątek jego uczestnicy modlili się w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

Choć wielu Polaków mieszka poza granicami Ojczyzny, to Polskę mają głęboko w sercu.  Dla nich – jak sami wskazali – podtrzymywanie polskich tradycji jest priorytetem.

– Jeśli chcemy zachować tożsamość polską, to musimy znać tradycje. Musimy znać kulturę, literaturę, sztukę, oczywiście zachować wiarę. To dlatego trzeba przebywać w Polsce, gdzie to jest wszystko żywe – mówił Romuald Mieczkowski, przedstawiciel Polonii na Litwie.

Nigdzie indziej jak w Polsce odbył się zjazd zatytułowany „Festiwal Mazurka Dąbrowskiego”.

– W tym roku festiwal był poświęcony pamięci patronów 2022 roku, a konkretnie Józefowi Wybickiemu, autorowi „Mazurka Dąbrowskiego”, Marii Konopnickiej i Józefowi Mackiewiczowi – podkreśliła dr mec. Maria Szonert-Binienda, prezes Stowarzyszenia „Republika Polonia”.

Festiwal po raz kolejny zorganizowało Światowe Stowarzyszenie Republika Polonia.

– Stowarzyszenie zrzesza kilkudziesięciu przedstawicieli Polaków, którzy zamieszkują różne kraje świata – zaakcentowała Małgorzata Jaroszek, członek Stowarzyszenia.

Uczestnicy Festiwalu, którzy przyjechali m.in. z USA, Kanady, Litwy, Szwecji i Białorusi w piątek modlili się w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

– Kochani, jesteście tutaj wspaniali Polacy, którzy przyjechaliście do Ojczyzny. Założyliście Stowarzyszenie „Republika Polska”. Jak to pięknie nazwane – „Republika Polska”. Gratulacje – podsumował o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, założyciel i dyrektor Radia Maryja.

„Festiwal Mazurka Dąbrowskiego” sfinansowany został ze środków Kancelarii Premiera w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2022”.

TV Trwam News

drukuj