Watykan: 18 mln pielgrzymów przybyło od początku Roku Świętego

18 milionów przekroczyła liczba pielgrzymów przybyłych do Rzymu od początków Roku Świętego – ogłosił w poniedziałek Watykan. Według prognoz do zamknięcia obchodów 20 listopada liczba ta osiągnie 20 milionów.

Oficjalne informacje o napływie pielgrzymów podaje Papieska Rada ds. Nowej Ewangelizacji, główny organizator uroczystości nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia, który trwa od 8 grudnia. Liczeni są wierni, którzy przechodzą przez Drzwi Święte w bazylice watykańskiej i uczestniczą w audiencjach oraz innych jubileuszowych uroczystościach.

Jak się zauważa, choć zgodnie z wolą papieża Franciszka, Rok Święty trwa we wszystkich diecezjach na świecie, a jego obchody nie są skoncentrowane na Watykanie, to wierni nie rezygnują z odwiedzenia Rzymu z tej okazji.

O masowym napływie wiernych świadczy obecność tysięcy ludzi na dodatkowych papieskich sobotnich audiencjach generalnych, organizowanych raz w miesiącu dla grup przybyłych w związku z Rokiem Świętym.

Media podkreślają zaś, że wysoka liczba uczestników ceremonii i sprawna machina organizacyjna nie przekładają się na zadowolenie branży handlowej i hotelarskiej we włoskiej stolicy, która liczyła na wysokie obroty. Z punktu widzenia kupców i właścicieli bazy turystycznej Rok Święty przebiega skromnie, a oni w wypowiedziach dla prasy nie kryją rozczarowania.

To zaś potwierdza jednak, zaznaczają watykaniści, że Rok Miłosierdzia mija tak, jak życzy sobie tego papież, który kładzie nacisk na jego duchowy wymiar.

Ostatnie tygodnie obchodów przebiegają pod znakiem wciąż rosnącej liczby pielgrzymów. W niedzielę w Mszy św. kanonizacyjnej, w trakcie której papież Franciszek ogłosił świętymi siedem osób z Włoch, Francji, Hiszpanii, Argentyny i Meksyku, uczestniczyło 80 tys. osób.

W czwartek rozpoczyna się czterodniowa narodowa pielgrzymka Polaków do Rzymu, która będzie dziękczynieniem za papieską wizytę na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie i za 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce.

Oczekuje się przybycia co najmniej kilku tysięcy osób z wielu diecezji, licznej reprezentacji polskiego episkopatu oraz przedstawicieli władz. W sobotę wszyscy wezmą udział w specjalnej audiencji generalnej Ojca św. Franciszka.

6 listopada do Watykanu przybędą z pielgrzymką więźniowie z różnych zakładów karnych. Od 11 do 13 listopada odbędzie się zaś Jubileusz Bezdomnych i Ubogich.

Obchody Roku Świętego zakończą się 20 listopada, a jego zamknięcie zbiegnie się z konsystorzem, w trakcie którego papież mianuje 17 nowych kardynałów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl