Papież: Niedziela jest dniem, by powiedzieć Bogu „dziękuję”

Niedziela nie jest dniem, aby przekreślić inne dni, ale aby je przypomnieć i pobłogosławić – powiedział Ojciec św. Franciszek w Watykanie. Podczas katechezy Papież mówił dziś o przykazaniu Bożym, które mówi o świętowaniu Dnia Pańskiego i odpoczynku.

Jak zauważył, choć człowiek nigdy nie odpoczywał tak wiele, jak dzisiaj, to jednak nigdy nie doświadczył również tak wiele pustki.

Trzecie przykazanie Boże rzuca właściwe światło na to, czym jest odpoczynek – zaznaczył Papież. Przypomniał, że dzień odpoczynku jest radością Boga z tego, co stworzył.

Podobnie dla nas Dzień Pański powinien być czasem refleksji, uwielbienia, dziękczynienia za dokonania, za dar życia. Jego sednem powinna być myśl o Bogu.

– Odpoczynkowi, jako ucieczce od rzeczywistości, dekalog przeciwstawia odpoczynek jako błogosławieństwo rzeczywistości. Dla nas, chrześcijan, centrum dnia Pańskiego stanowi eucharystia, co oznacza dziękczynienie. To dzień, by powiedzieć Bogu: „Dziękuję. Dziękuję Panie za życie, Twoje miłosierdzie, wszystkie Twoje dary.” Niedziela nie jest dniem, aby przekreślić inne dni, ale aby je przypomnieć, błogosławić je i pogodzić się z życiem – wskazał papież Franciszek.

Na zakończenie audiencji pozdrowił też pielgrzymów, w tym Polaków.

– Witam serdecznie uczestniczących w audiencji Polaków. Dzisiaj serdecznie pozdrawiam szczególnie dzieci i młodzież, które rozpoczęły nowy rok szkolny, a także ich rodziców i nauczycieli. Niech będzie on dla Was czasem zdobywania wiedzy, mądrości i życiowego doświadczenia. Pamiętajcie o codziennej modlitwie i udziale we Mszy św. w każdą niedzielę. Niech Matka Boża, której urodziny będziemy obchodzić w jej święto przypadające w sobotę, pomaga Wam wszystkim we wzrastaniu do świętości – powiedział Papież.

Transmisję z Watykanu nadała Telewizja Trwam.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl