fot. PAP/EPA

Drugi tydzień Synodu Biskupów

W Watykanie rozpoczyna się dziś drugi tydzień Synodu Biskupów poświęcony rodzinie. Świeccy powinni być szczególnie zaangażowani w ukazywanie Ewangelii to jeden z wniosków jaki wypływa po pierwszym tygodniu Zgromadzenia. Księża biskupi zastanawiają się nad tym jak rodzina ma pełnić swoją misję ewangelizacyjną we współczesnym świecie.

Zawierzamy wstawiennictwu Maryi, tragedii i nadzieje tak wielu naszych braci i sióstr, którzy są prześladowani z powodu swojej wiary, i prośmy Ją, aby osłaniała prace Synodu Biskupów w Watykanie, w tych dniach – powiedział Papież Franciszek podczas wczorajszej audiencji w Watykanie.

Tymi słowami Ojciec św. Franciszek apelował wczoraj o modlitwę w intencji trwającego Synodu. Jego zakończenie odbędzie się w najbliższą niedzielę. Zwieńczy go uroczysta Eucharystia sprawowana w Bazylice Świętego Piotra, której będzie przewodniczył Ojciec św. Franciszek. Księża biskupi podczas pierwszego tygodnia Synodu zwracali szczególną uwagę na dostosowanie języka Kościoła, tak by nauka o rodzinie była właściwie rozumiana. „Trzeba wejść w dialog ze światem z otwartością krytyczną, ale szczerą” – podkreślano. Dialog ten powinien być oparty na odrzuceniu przemocy.

Ks. prof. Marek Chmielewski z Instytutu Teologii Duchowości KUL mówi, że Kościół nie dostosowuje się do panujących trendów ale pozostaje wierny nauce, którą głosił Chrystus. Dlatego – jak zaznaczył – sam tytuł Synodu nie daje nam podstaw oczekiwać, że księża biskupi dokonają rewolucji w podejściu Kościoła do małżeństwa i rodziny.

Nauczanie Chrystusa w tym względzie jest jednoznaczne. Co Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela. Małżeństwo jest nierozerwalne jako związek mężczyzny i kobiety. Więc wszelkie oczekiwania, że Kościół zliberalizuje swoją postawę względem małżeństwa i rodziny jest bezprzedmiotowe.  Zwłaszcza w odniesieniu do obecnego synodu biskupów – powiedział ks. prof. Marek Chmielewski.

Uczestnicy Synodu pochylają się również nad problemami osób rozwiedzionych i żyjących w związkach niesakramentalnych. Kiedy pary przeżywają jakieś trudności, to Kościół powinien być przy nich blisko. Księża biskupi podkreślali, że odpowiedzią na kryzys małżeństwa musi być ewangelizacja. Duchowni wystosowali Orędzie do rodzin cierpiących z powodu konfliktów na świecie.

Wymienili zwłaszcza rodziny irackie i syryjskie, które – jak napisali – „zmuszone są z powodu wyznawanej przez siebie wiary chrześcijańskiej lub przynależności do innych wspólnot etnicznych lub religijnych, do pozostawienia wszystkiego i do ucieczki w przyszłość pozbawioną wszelkiej pewności”.

 

TV Trwam News

drukuj