fot. twitter.com/EpiskopatNews

Ks. abp Gądecki po obradach synodu: Młodzież musi czuć się jak w domu

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki podsumowując obrady synodu na temat młodzieży podkreślił w wypowiedzi dla PAP, że Kościół musi stworzyć miejsca, gdzie młodzi ludzie będą się czuć jak w domu.

Po zakończeniu obrad synodu i ogłoszeniu jego obszernego dokumentu końcowego w sobotę wieczorem, metropolita poznański zwrócił uwagę na przesłanie dotyczące tego, jakie ma być duszpasterstwo młodzieży.

„Chodzi o to, by całe duszpasterstwo było przepełnione pragnieniem powołaniowym, by pomagało ono każdemu w odkryciu jego powołania życiowego” – zauważył ks. abp Gądecki.

Stwierdził następnie: „Ważne jest, by powstawały miejsca dedykowane młodym ludziom; miejsca, gdzie mogą rozwijać swoje talenty, spędzać czas i być podmiotami, a nie przedmiotami duszpasterstwa”.

„Wiąże się to – dodał – też z pracą, która sprawia, że jedni młodzi mogą być misjonarzami innych młodych, rozumiejąc ich i jednocześnie im pomagając”.

„Synod zachęca do tego, by parafia była domem. Chodzi o to, by nie zamykać drzwi salek parafialnych, lecz dbać o to, by one istniały, by były przygotowane do przyjęcia młodych ludzi, by młodzi ludzie tam się spotykali i by czuli się tam dobrze” – zaznaczył ks. abp Gądecki.

PAP/RIRM

drukuj