Watykan: Zakończył się XV Synod Biskupów

„Bóg nigdy nie ma dość, zawsze się raduje, kiedy go szukamy” – mówił podczas Mszy św. kończącej Synod Biskupów w Watykanie Ojciec Święty Franciszek. Papież wskazywał, że sekretem przekazywania istoty wiary jest bliskość. XV Synod Biskupów odbywał się pod hasłem: „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”.

Obrady Synodu zakończyły się w sobotę wieczorem. Na zakończenie Ojciec Święty wezwał wszystkich do obrony Kościoła.

– Musimy wszyscy bronić Kościoła. Kościół staje się przedmiotem kolejnych prześladowań, nieustannych oskarżeń, następuje wymazywanie Kościoła. Kościół nie powinien być rozmazywany. My, synowie Kościoła, jesteśmy grzesznikami, ale Matka – Kościół nie jest. Dlatego wszyscy musimy bronić Kościoła przed krytyką poprzez modlitwę i pokutę – mówił papież Franciszek.

Synod uroczyście zwieńczyła Eucharystia pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka. Papież dziękował wszystkim uczestnikom prac synodalnych. Szczególne słowa skierował do młodych, bo to właśnie im było poświęcone to spotkanie. Papież przeprosił młodych w imieniu dorosłych za to, że często ich nie wysłuchiwali.

– Jako Kościół Jezusa pragniemy słuchać was z miłością, będąc pewnymi dwóch rzeczy: że wasze życie jest cenne dla Boga, ponieważ Bóg jest młody i kocha ludzi młodych; i że wasze życie jest cenne również dla nas, a wręcz konieczne, aby iść naprzód – wskazywał Ojciec Święty.

Na zakończenie obrad ojcowie synodalni napisali list do młodzieży.

– Kościół jest waszą Matką i was nie opuści, gotowy jest on wam towarzyszyć na nowych drogach, po dróżkach na szczytach, gdzie mocniej zawiewa wiatr Ducha Świętego, który usuwa mgły obojętności, powierzchowności i zniechęcenia – wskazali w liście.

Ojcowie synodalni podkreślali też, że Kościół i świat pilnie potrzebują entuzjazmu ludzi młodych. Zaapelowali, by stali się oni towarzyszami drogi tych najsłabszych, ubogich, zranionych przez życie. Przewodniczący KEP ks. abp Stanisław Gądecki podkreślił, że to, co Synod wniósł najważniejszego, to duszpasterstwo powołaniowe.

– Duszpasterstwo młodzieży traktowane w kluczu powołaniowym, czyli praktycznie taka zmiana Kościoła i parafii, która prowadzi do tego, żeby jedno i drugie stało się bardziej rodzinnym środowiskiem. Środowiskiem, w którym młodzież dobrze się czuje i w którym chętnie przebywa – wskazał ks. abp Gądecki.

XV Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów trwało w Watykanie od 3 października.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl