fot. PAP

Postanowienia synodu muszą dotrzeć do wiernych

Podczas synodu biskupów poświęconego rodzinie szczególną uwagę zwrócono na kwestie objęcia troską duszpasterską nie tylko regularne, ale i nieregularne związki. To największe osiągnięcie zakończonego w Watykanie synodu – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki.  

Księża biskupi podczas zgromadzenia skupili się szczególnie na opiece duszpasterskiej nad rodzicami samotnie wychowującymi dzieci oraz troską nad rozwiedzionymi, którzy nie zawarli nowego związku, a także tymi którzy taki związek zawarli. Ks. abp Stanisław Gądecki mówił, że bardzo często zapomina się o tym, co różni małżeństwo sakramentalne od niesakramentalnego. Jak dodał, bardzo inteligentnie przedstawił to na gremium poprzedzającym synod Hajle – Żyd, który bronił w Strasburgu korzeni chrześcijańskich.

– Podsumował to krótko, że właściwie czy to żydowskie, muzułmańskie, czy chrześcijańskie, z jednej strony jest małżeństwo religijne, a z drugiej niereligijne. Gdy idzie o małżeństwo i rodzinę religijną – to składa się z trzech składników; męża, żony i Pana Boga, a niereligijne, z męża i żony– powiedział przewodniczący KEP ks. abp Stanisław Gądecki.

Ważną kwestią jest także problem dzieci pochodzących z rozbitych małżeństw oraz sierot, które mają żyjących rodziców.

– Wszyscy mówią, że ci mają się prawo rozwieść, ale nikt nie mówi o tym, że również dzieci mają swoje prawa. Każdy mówi o tym, że istnieją prawa ludzkie, ale nikt nie powie o tym, że istnieją prawa dzieci do wychowania przez dwojga małżonków, w sposób komplementarny; przez ojca i matkę. Mało kto zwraca uwagę na traumę dzieci, która jest przez nie przeżywana po rozwodzie rodziców – dodał ks. abp Stanisław Gądecki.

Ks. abp Stanisław Gądecki podkreślił, że postanowienia synodu muszą teraz dotrzeć do parafii, księży i wiernych. Zagadnienia poruszane na Zgromadzeniu w Watykanie będą omawiane na najbliższym zebraniu plenarnym, zaplanowanym na marzec przyszłego roku.

 

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj