„Zwróćmy uwagę na pontyfikat i na jego błogosławione owoce”

O przypadającym dziś wspomnieniu św. Jana Pawła II, dla Redakcji Informacyjnej Radia Maryja mówi ks. prof. Waldemar Chrostowski, biblista.

Wspomnienie św. Jana Pawła drugiego przypada 22 października i nie jest to data przypadkowa. Bierze się stąd, że właśnie 22 października 1978 roku miała miejsce inauguracja pontyfikatu Jana Pawła II.

Wybór kardynała Wojtyły odbył się 16 października, ale inauguracja dokonała się w niedzielę 22-go, na Placu Św. Piotra i oznaczała ona rzeczywisty początek nowego pontyfikatu. To właśnie wtedy nowo wybrany Papież Jan Paweł II wygłosił swoją programową homilię, której słowa były potem wielokrotnie przypominane: „Nie lękajcie się!”.

To „Nie lękajcie się!” oraz „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” stały się zawołaniami, które przez wiele lat towarzyszyły Ojcu Świętemu na szlakach jego pielgrzymowania – również podczas jego pielgrzymek do Polski, zwłaszcza drugiej, w roku 1983.

Skoro Kościół zaproponował i ustanowił to wspomnienie w taki dzień, to jest to zachęta do tego, abyśmy zwrócili uwagę nie tylko na osobę Jana Pawła II, która jest dla nas wzorem naśladowania Chrystusa i jest również wzorem pozyskiwania i wzrastania w świętości.

To także zachęta, byśmy zwrócili uwagę na cały pontyfikat i na jego błogosławione owoce. Pontyfikat trwał 26 i pół roku. To trzeci, co do długości, pontyfikat w dziejach Kościoła.

Przy sposobności tego liturgicznego święta warto i trzeba zastanowić się nie tylko nad tym, kim Ojciec Święty Jan Paweł II był, ale także, czego w najnowszej historii Kościoła dokonał.

ks. prof. Waldemar Chrostowski, biblista

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl