fot. PAP/EPA

Synod wsparciem i umocnieniem dla rodzin

Najważniejszym zadaniem rozpoczętego Synodu jest wsparcie i umocnienie dla rodzin na całym świecie. Księża biskupi będą chcieli przypomnieć wszystkim nauczanie Kościoła w tej kwestii.

– Zadaniem tego Synodu jest przypomnieć zasadniczą naukę Kościoła o małżeństwie i rodzinie. I tego świat oczekuje, żeby Kościół święty, jak dobra matka wypowiedział się właśnie na temat podstaw rodziny – dzisiaj bardzo zagrożonej w świecie –zaznaczył ks. prof. Edward Walewande.

Synod ma dla Kościoła ogromne znaczenie. Ma być on swoistym wsparciem dla rodzin. Nie ma także mowy o jakiejkolwiek zmianie nauczania Kościoła względem małżeństwa i rodziny – tak jak próbują to wymusić środowiska liberalno-lewicowe.

– Można sądzić, że Synod potwierdzi, czyli będzie dalej przekazywać tę naukę dotychczasową urzędu nauczycielskiego Kościoła o sakramentalności i nierozerwalności małżeństwa katolickiego i rodziny a także, że skupi się i jeszcze bardziej zagłębi się w to, jak dzisiaj Kościół święty może służyć młodzieży w ich przygotowaniu się do zawarcia sakramentalnego małżeństwa – tłumaczy ks. prof. Tadeusz Guz.

Najważniejszym wydarzeniem liturgicznym podczas Synodu będzie pierwsza w historii wspólna kanonizacja małżonków – bł. Ludwika i bł. Marii Zelii Martę, rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

W trakcie obrad Synodu w Bazylice Matki Bożej Większej będzie cały czas prowadzona modlitwa przy ich relikwiach. 18 października Ojciec Święty ogłosi ich świętymi.

– Święci rodzice, świętej Teresy od Dzieciątka Jezus doznają tej wielkiej czci, że nie tylko będą wyniesieni do chwały ołtarzy, ale przede wszystkim będą pokazani wszystkim rodzinom, że jednak małżeństwo, rodzina jest bardzo prostą drogą do świętości, do nieba –tłumaczył ks. bp Jan Zając.

Pierwsza kongregacja generalna Synodu rozpocznie się jutro. Synod potrwa do 25 października.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj