Fot. PAP

Zakończył się Synod Biskupów

Ojciec Św. Benedykt podczas Mszy św. w Watykanie XVI dokonał oficjalnego zamknięcia trzytygodniowego Synodu Biskupów na temat nowej ewangelizacji. Transmisję przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

Ojcowie synodalni przygotowali orędzie, w którym napisali, że chrześcijanie winni przezwyciężać strach wiarą i spoglądać na świat ze spokojną odwagą. Dokument przedstawiono w 5 językach: włoskim, francuskim, hiszpańskim, angielskim i niemieckim.

Orędzie przypomina, że nowa ewangelizacja jest sprawą naglącą dla całego świata wobec takich wyzwań jak globalizacja, sekularyzacja, emigracja, ateizm, czy rosnące ubóstwo.

Odwołując się do przesłania orędzia ks. prof. Jan Machniak z Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II powiedział, że siłą chrześcijanina jest jego wiara w Jezusa Chrystusa.

To radość, że spotkaliśmy Chrystusa, który ma słowo życia, słowo prawdy. W poszczególnych punktach Synod zwraca uwagę na to, że ewangelizacja dokonuje się przede wszystkim we wspólnotach Ludu Bożego, czyli w parafiach i diecezjach. Chodzi o to, by nie szukać daleko miejsc ewangelizacji, ale wykorzystywać środowiska, które znamy bezpośrednio. Najbardziej istotne dla nowej ewangelizacji jest słuchanie Słowa Bożego. Nie ma ewangelizacji bez osobistego, indywidualnego kontaktu ze Słowem Bożym, a potem bez zanurzenia w sakramentach – powiedział ks. prof. Jan Machniak.

W dokumencie ojcowie synodalni zwracają uwagę na fakt, że głoszenie Ewangelii we współczesnym świecie powinno być poprzedzone przemianą własnego serca, tak by naukę Jezusa przyjąć szczerze i przekazywać ją dalej w rodzinie, wśród młodych ludzi, w parafiach i w wielu innych miejscach.

Synod analizował sytuację wiary. Pochylał się nad pojęciem nowej ewangelizacji, które pojawiło się już w czasie Soboru Watykańskiego II, a potem powracało jak echo. Szczególnie w nauczaniu Ojca świętego Jana Pawła II. Dzisiaj ojcowie synodalni pokazują na czym ma polegać nowa ewangelizacja. Najpierw na zewangelizowaniu siebie samego, a następnie tych środowisk, które są nam najbliższe. Działanie poprzez parafię na nasze rodziny. Dopiero potem na świat szkoły, pracy i polityki. To orędzie jest promykiem nadziei, że ojcowie mają dla nas słowo optymistyczne, słowo które będzie nas prowadzić przez najbliższy czas – dodał ks. prof. Jan Machniak.

Wypowiedź ks. prof. Jana Machniaka

Audio MP3
Pobierz

RIRM

drukuj