W. Waszczykowski: UE ma wiele nierozwiązanych problemów, ale Polska do nich nie należy

W programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam Witold Waszczykowski podkreślił, że Unia Europejska ma bardzo długa listę nierozwiązanych problemów, ale sprawa polskiej demokracji do niej absolutnie nie należy. Szef polskiej dyplomacji odniósł się również do obecnej sytuacji w ramach struktur wewnętrznych Unii.

Minister Waszczykowski podkreślił, że w najbliższym czasie wiele może się zmienić, jeśli chodzi o politykę w Unii Europejskiej.

Spodziewamy się wyborów w ważnych krajach Unii Europejskiej. Za kilka miesięcy będą wybory we Francji, następnie w Niemczech, najprawdopodobniej będą również we Włoszech i w Holandii. Wybory mieliśmy niedawno w naszym regionie, w Bułgarii i Rumunii. Suma wszystkich wyborów może w przeciągu kilku miesięcy stworzyć nową jakość w Unii Europejskiej. Na to nakładają się różne rozmowy i negocjacje, które zaczną się za kilka miesięcy z Wielką Brytanią na temat Brexitu. To są podstawowe kwestie, które mogą doprowadzić do istotnych zmian w Unii – powiedział.

Witold Waszczykowski wskazał również na wewnętrzne czynniki, które trwają w ramach struktur Unijnych, a które mogą doprowadzić do zmiany polityki pewnych struktur.

W Unii Europejskiej trwa obecnie proces, jak naprawić Unię Europejską, czego i my się domagamy. Równolegle do negocjacji z Wielką Brytanią na temat ich wyjścia, będą trwały negocjacje na temat nowych relacji między Wielką Brytanią a Unią Europejską już po opuszczeniu przez Brytyjczyków struktur unijnych – podkreślił.

Zakładamy również, że Unia Europejska wyciągnie wnioski, dlaczego tak ważny kraj (druga gospodarka Europy, piąta na świecie) opuszcza Unię Europejską – dodał szef resortu spraw zagranicznych.

Witold Waszczykowski wskazał, jakich zmian w Unii oczekuje Polska.

Mamy nadzieję, że Unia Europejska zacznie brać pod uwagę wole państw członkowskich, które chcą skoncentrować Unię nie na rozwoju jakichś utopii politycznych, ale na instytucję, która pomaga państwom członkowskim, gospodarkom państw członkowskich, społeczeństwom w rozwoju, w podnoszeniu stopy życiowej czy w tworzeniu gospodarek konkurencyjnych. Żeby to zrobić, struktury europejskie: Komisja Europejska, Parlament Europejski, Rada Europy, powinny dbać raczej o to, jak zapewnić możliwość podejmowania decyzji państwom członkowskim, które rozwijały się w ramach prawnych, które są narzucone przez traktaty europejskie. Instytucje europejskie strzegłyby wolności, które są opisane w tychże traktatach, czyli swobodnego przepływu ludzi, towarów, kapitałów i usług. O to nam chodzi, abyśmy to my mieli dominującą i podmiotową rolę, jako państwo członkowskie w Unii Europejskiej, a nie byli podporządkowani jakiejś mitycznej biurokracji, która uzurpuje sobie prawa do kierowania naszymi społeczeństwami – zaznaczył minister.

Mam nadzieję, że w nadchodzącym roku opadnie nieco presja unijnych urzędników na Polskę – powiedział szef polskiej dyplomacji.

Ta presja wynikała z faktu, iż źle przedstawiano procesy, jakie zaszły w Polsce w ubiegłym roku. Chciano w krzywym zwierciadle i w fałszywy sposób przedstawić zwycięstwo Zjednoczonej Prawicy i Prawa i Sprawiedliwości. Fałszywie przedstawiono reformy, jakie rząd PiS-u w ubiegłym roku dokonał. Znaczna część opinii publicznej żyła w przekonaniu, że wybory zostały przeprowadzone w sposób niedemokratyczny, a reformy były przeprowadzane wbrew procesom demokratycznym. Obecnie to cierpliwie wyjaśniamy. Wyjaśniliśmy również rolę Trybunału Konstytucyjnego, który został zepsuty nie przez tę większość parlamentarną, ale był psuty jeszcze w 2015 r. przez poprzedników. Mam więc nadzieję, że fala krytyki będzie w tej chwili słabnąć. Europa ma całą listę problemów, którymi powinna się zająć i Polska do tej listy problemów nie należy – podkreślił Witold Waszczykowski.

Poza wewnętrznymi problemami Unii Europejskiej, dotyczącymi głównie biurokracji i nowych władz w poszczególnych krajach członkowskich po wyborach, jest jeszcze szereg problemów zewnętrznych – dodał.

Przede wszystkim chodzi o ciągle nierozwiązany konflikt między Rosją a Ukrainą. Rosja złamała prawo międzynarodowe, zaanektowała część terytorium Ukrainy, Krym. Wspomagają oni rebelie w Donbasie. Rosja swoją agresywną polityką wyszła również poza Europę, bo zaangażowała się w konflikt na Bliskim Wschodzie, szczególnie w Syrii. Kolejnym problemem jest ciągle nierozwiązany konflikt Syrii. Mamy nowe ogniska zapalne w Afryce, w Afryce Północnej, jak np. w Libii. Ciągle mamy problem z wciąż niepokonanym tzw. Państwem Islamskim, które rozciąga swoje terytorium na części Syrii i Iraku. Do tego dochodzi tragiczna sytuacja Kurdów. Tych problemów zewnętrznych Unia Europejska ma naprawdę wiele – zaznaczył minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl