fot. PAP/Andrzej Grygiel

W Bieszczadach wiatr wieje z prędkością ponad 100 km/godz.

Powyżej górnej granicy lasu w Bieszczadach wiatr wieje z prędkością ok. 108 km/godz. Obowiązuje tam także drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Rano na Połoninie Wetlińskiej, gdzie widoczność ograniczona jest do zaledwie kilku metrów, było 10 stopni mrozu. Silny wiatr sprawia jednak, że temperatura odczuwalna jest tam znacznie niższa” – powiedział ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Paweł Szopa.

W górnych partiach gór leży średnio ok. 40 cm śniegu. Natomiast w bieszczadzkich dolinach termometry wskazują minus  2-3 stopnie Celsjusza, a grubość pokrywy śnieżnej waha się od 30 do 40 cm.

Opady śniegu oraz silny wiatr, który powoduje zamiecie i zawieje śnieżne sprawiają, że warunki turystyczne są bardzo trudne. Z też powodu zdecydowanie odradzamy wycieczki w góry” – dodał ratownik dyżurny.

W górnych partiach Bieszczad obowiązuje drugi, w pięciostopniowej rosnącej skali, stopień zagrożenia lawinowego. Występuje ono przede wszystkim na północnych, odkrytych stokach. Dotyczy m.in. połonin Wetlińskiej i Caryńskiej, Tarnicy, Halicza, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu.

PAP/RIRM

drukuj