[TYLKO U NAS] W. Waszczykowski: Jesteśmy atakowani nie za to, że robimy coś przeciwko Polsce, ale za sam fakt istnienia przy władzy Prawa i Sprawiedliwości

Karta Praw Podstawowych przez jednych jest traktowana jako część prawa europejskiego, a przez innych jako zbiór deklaracji politycznych. Została zakwestionowana przez Wielką Brytanię i Polskę w Protokole Brytyjskim – powiedział w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Sąd Najwyższy wysłał do Trybunału Sprawiedliwości UE pięć pytań dotyczących m.in. zasady niezależności i niezawisłości sądów oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek. W zeszłym tygodniu SN stwierdził również, że zawiesza stosowanie przepisów trzech artykułów ustawy o SN dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65. rok życia. To kolejna odsłona sporu o reformę sądownictwa. Tym razem ci, którzy chcą ją zatrzymać, powołują się na dokumenty unijne. Niektóre z nich stoją ze sobą w sprzeczności.

– Jeśli ta sprawa zostanie rozstrzygnięta, to jest to warte Nagrody Nobla. A to dlatego, że prawnicy będą się głowić, dlatego że Karta Praw Podstawowych przez jednych jest traktowana jako część prawa europejskiego, a przez część jako zbiór deklaracji politycznych. Została zakwestionowana przez Wielką Brytanię i Polskę w Protokole Brytyjskim. Oba państwa wskazały, że prawo europejskie – w kwestiach takich jak rodzina, prawo pracownicze, prawa socjalne – nie będzie stało ponad prawem naszych państw – wyjaśnił Witold Waszczykowski.

– Wielka Brytania zagwarantowała sobie wyłączenie spod niektórych przepisów, ponieważ system prawny w Wielkiej Brytanii odbiega od systemów prawnych na kontynencie – dodał.

Cała sprawa to nowa odsłona konfliktu wokół reformy sprawiedliwości.

– Od kilku dni trwa spór na temat, jak może to wpływać na sytuację, którą mamy w Polsce, czyli reformę wymiaru sprawiedliwości. To nie jest spór do rozstrzygnięcia na drodze prawnej. To spór polityczny. Jesteśmy atakowani nie za to, że robimy coś przeciwko Polsce, ale za sam fakt istnienia przy władzy Prawa i Sprawiedliwości – podkreślił były szef polskiego MSZ.

Całość rozmowy z pos. Witoldem Waszczykowskim, byłym szefem MSZ, w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj