fot. PAP/EPA

W Brukseli obradują ministrowie spraw zagranicznych państw UE

W Brukseli trwa spotkanie unijnych ministrów spraw zagranicznych. Polskę reprezentuję szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski. Głównym tematem obrad jest kwestia stosunków pomiędzy Unią Europejską a Afryką.

W tym kontekście ministrowie będą rozmawiać m.in. o sytuacji w Syrii i w Demokratycznej Republice Konga, a także na temat wdrażania ustaleń dotyczących powstrzymania nielegalnej migracji do UE.

O szczegółach spotkania mówi rzecznik prasowy MSZ Joanna Wajda.

– Tematyka tego spotkania jest zdominowana sprawami relacji UE-Afryka. Priorytety w stosunkach z Afryką to wspieranie stabilności rozwoju gospodarczego. UE powinna kontynuować również wsparcie w dziedzinie bezpieczeństwa czy kwestii przeciwdziałania presji migracyjnej oraz wzmacnianie stabilności wewnętrznej, przeciwdziałania radykalizacji ekstremizmu oraz zwalczania terroryzmu. Szefowie demokracji będą także rozmawiać o wdrażaniu ustaleń dotyczących powstrzymania nielegalnej migracji do UE. Porozumienie migracyjne z krajami trzecimi jest bardzo ważne. Jest kluczowym instrumentem UE w walce z kryzysem migracji, wpisuje się w podkreślaną przez Polskę pierwotnych przyczyn migracji – wyjaśnia Joanna Wajda.

Przed kilkoma dniami ambasadorowie UE poparli uzgodnione z europarlamentem przepisy ws. zaostrzenia kontroli na unijnych granicach zewnętrznych.

Zgodnie z nią sprawdzana będzie każda osoba wjeżdżająca na terytorium UE i opuszczająca je, a także obywatele krajów członkowskich.

Zmiany w kodeksie granicznym Schengen wymagają jeszcze zatwierdzenia przez eurodeputowanych oraz przez ministrów państw unijnych.

RIRM

drukuj