fot. https://cba.gov.pl

Warszawa: Zbigniew S. został przesłuchany do pięciu spraw; w trzech ma status podejrzanego

Prokurator Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga przesłuchał dziś Zbigniewa S. w trzech postępowaniach, w których ma status podejrzanego. Sprowadzony z Holandii do Polski na podstawie listów gończych Zbigniew S. usłyszał zarzuty m.in. wyłudzenia 2 mln zł podatku VAT. Nie przyznał się do winy.

Jak przekazał prok. Remigiusz Krynke, zastępca rzecznika Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga, Zbigniew S. został dziś rano doprowadzony na przesłuchania w charakterze podejrzanego. Usłyszał zarzuty w sprawie dotyczącej wyłudzenia ponad 2 mln złotych VAT w latach 2011-2013 oraz usiłowania wyłudzenia kolejnych 5 mln. Zbigniew S. miał wykorzystać powiązane z nim spółki, które sporządziły fałszywe umowy kupna i sprzedaży trzech nieruchomości.

„W nielegalnym procederze brała udział żona podejrzanego, Iwona S. oraz dwaj mężczyźni. Po wyłudzeniu pieniędzy przestępcy podjęli działania zmierzające do wyprania pieniędzy. W przypadku małżeństwa S. czynności te umożliwiły im kupno domu, w którym Zbigniew S. mieszkał przed ucieczką z Polski przed organami ścigania” – przekazała prokuratura.

Prok. Remigiusz Krynke poinformował, że podejrzany nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień.

Przesłuchanie miało pierwotnie odbyć się w miniony czwartek, ale Zbigniew S. zgłosił w areszcie problemy zdrowotne i nie został doprowadzony z jednostki penitencjarnej.

Prok. Remigiusz Krynke powiedział, że podejrzany został dziś przesłuchany w innej sprawie, zarejestrowanej w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga, w której Zbigniew S. jest podejrzany o przywłaszczenie środków pieniężnych w kwocie blisko 4,5 mln zł pochodzących z wpłat osób zainteresowanych nabyciem udziałów w jego spółkach. Zbigniewa S. prokurator przesłuchał także w ramach pomocy prawnej do postępowania Prokuratury Rejonowej Warszawa-Praga Południe, w której podejrzany jest o znieważenie sędziego. Oprócz tego Zbigniewa S. przesłuchano w dwóch sprawach jako świadka.

Skazywany za liczne przestępstwa Zbigniew S. został sprowadzony z Holandii do Polski 2 czerwca na podstawie 7 listów gończych, które wystawiły za nim prokuratury i sądy w kilku regionach w kraju. W środę 9 czerwca usłyszał on zarzuty w śledztwie Prokuratury Regionalnej w Warszawie dotyczącym wyłudzenia nieruchomości wartych ok. 5,5 mln zł.

Wcześniej Prokuratura Okręgowa w Warszawie przedstawiła Zbigniewowi S. zarzut doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem dwóch osób w kwocie 532 tys. zł. Sąd Okręgowy w Krakowie poszukiwał Zbigniewa S. w związku z postępowaniem zainicjowanym aktem oskarżenia Prokuratury Okręgowej w Krakowie. S. został oskarżony o popełnienie 15 przestępstw, w tym o wyrządzenie szkody w kwocie ok. 42 mln zł w mieniu, o pranie „brudnych pieniędzy” i oszustwa podatkowe na kwotę około 2 mln zł. Postępowanie przeciwko niemu prowadzi również Prokuratura Regionalna w Lublinie w związku z podejrzeniem przywłaszczenia kwoty ponad 927 tys. zł przekazanych Fundacji im. Zbigniewa S. przez jej darczyńców na cele charytatywne. Ta sama prokuratura prowadzi przeciwko S. postępowanie, w którym podejrzany jest o przywłaszczenie kwoty 217 tys. zł przekazanych przez darczyńców. Pieniądze miał przeznaczyć na grę w kasynie.

W październiku 2020 r. Sąd Rejonowy Lublin-Zachód oddalił wniosek prokuratury o aresztowanie Zbigniewa S. Podejrzany uciekł do Norwegii, gdzie ubiegał się o azyl polityczny. W mediach społecznościowych informował, że w Polsce był prześladowany i „fałszywie oskarżany przez prokuratury w całej Polsce”, które „nie znajdowały elementarnych walorów dowodowych oskarżeń kierowanych wraz z wnioskami o kolejne aresztowania”. Z Norwegii przeniósł się do Holandii, gdzie został w styczniu zatrzymany.

Prokuratura Krajowa już w październiku ub.r. ustosunkowała się do zarzutów o ewentualne polityczne podłoże wszczynanych przeciwko Zbigniewowi S. postępowań.

„Zbigniew S. był skazany m.in. za oszustwa, znieważenia (w tym Prezydenta RP) i zniesławienia, znieważenie osób publicznych, kierowanie gróźb karalnych, składanie fałszywych zeznań, fałszywe oskarżenie, fałszowanie dokumentów, przywłaszczenia, wymuszania zaniechania prawnej czynności służbowej groźbą lub przemocą, naruszenie miru domowego, publiczne nawoływanie do występku lub przestępstwa skarbowego oraz sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy” – wyliczyła PK.

Z danych przygotowanych przez Dział Prasowy PK wynika, że w latach 2000-2020 zapadło 28 wyroków skazujących Zbigniewa S. Przekazanie podejrzanego do Polski to efekt decyzji holenderskiego sądu.

„Sąd podzielił stanowisko polskiego wymiaru sprawiedliwości o wysokiej szkodliwości czynów podejrzanego. Uznał, że zostały przez polską prokuraturę dobrze udokumentowane” – poinformowała na początku czerwca Prokuratura Krajowa.

PAP

drukuj