By Merc777 - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44985608

Suwałki: Śledztwo prokuratury w sprawie wycieku ścieków do Czarnej Hańczy

Prokuratura Rejonowa w Suwałkach wszczęła dziś śledztwo w sprawie wycieku do rzeki Czarna Hańcza około 180 metrów sześciennych ścieków.

Do wycieku doszło w środę w ubiegłym tygodniu podczas remontu starych odcinków kanalizacji sanitarnej. Wyciek zauważyli po południu mieszkańcy miasta. Strażacy i pracownicy komunalni zatamowali wyciek około godz. 21.00. Według szacunków władz miasta do Czarnej Hańczy mogło wpłynąć do 180 metrów sześciennych ścieków. Kolejne 170 metrów sześciennych wywieziono beczkowozami z kanału deszczowego do oczyszczalni ścieków.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Suwałkach poinformowało, że zewnętrzna firma, która modernizuje na jego zlecenie stare odcinki kanalizacji ściekowej, bezprawnie przepompowała ścieki do kanalizacji burzowej. Zabezpieczenie kanalizacji uległo uszkodzeniu i ścieki popłynęły do rzeki.

Jak poinformowała PAP prokurator rejonowa w Suwałkach Joanna Orchowska, właściciel firmy został już przesłuchany, przyznał się do błędu i niewłaściwego użycia kanalizacji burzowej.

„Czekamy na wyniki próbek pobranej wody z Czarnej Hańczy. Musimy ustalić, w jakim stopniu rzeka została zanieczyszczona” – dodała Joanna Orchowska. Śledztwo jest prowadzone w związku z artykułem 182. kodeksu karnego i dotyczy zanieczyszczenia środowiska „w znacznych rozmiarach”.

Prokuratura na razie nikomu nie postawiła zarzutów w tej sprawie. Joanna Orchowska zapowiedziała, że z pewnością powoła biegłego z zakresu ochrony środowiska.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska pobrał próbki wody z rzeki na kilku jej odcinkach. Wyniki badań mają być znane w środę.

To druga w ostatnim czasie awaria, która spowodowała zanieczyszczenie Czarnej Hańczy. W lipcu ubiegłego roku do rzeki wpłynęło ponad 2 tys. metrów sześciennych ścieków w wyniku zapowietrzenia pomp oczyszczalni ścieków w Suwałkach. Z rzeki wyłowiono wówczas około 300 kg śniętych ryb. Prokuratura także w tej sprawie prowadzi śledztwo – czeka na opinię biegłego z zakresu ochrony środowiska.

Czarna Hańcza jest największą rzeką Suwalszczyzny. Przepływa przez tereny o unikatowych walorach krajobrazowych. Rzeka jest popularna wśród kajakarzy. Latem pływają nią tysiące turystów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl