fot. PAP/Tomasz Gzell

Warszawa: zakończyła się druga tura rozmów w ramach okrągłego stołu edukacyjnego 

W Warszawie dobiegła końca druga tura okrągłego stołu edukacyjnego. Mimo ponownego zaproszenia ze strony premiera Mateusza Morawieckiego, ZNP odmówiło udziału w spotkaniu.

Ponad sto osób uczestniczyło dziś w pracach pięciu podstolików podczas drugiej tury debaty przy okrągłym stole edukacyjnym. Nie wszystkim jednak taka formuła szukania kompromisu w sferze oświaty przypadła do gustu. Związek Nauczycielstwa Polskiego ponownie nie wziął udziału w spotkaniu.

To jest dziwna sytuacja, bo z jednej strony narzekają ci państwo na brak dialogu, a z drugiej strony nie przyjmują zaproszenia do tak szerokiej dyskusji i debaty, gdzie jest okazja do tego, by w gronie zainteresowanych osób, ale też uprawnionych z racji kompetencji, usiąść, rozmawiać i rozwiązać problem – mówi Teresa Misiuk, lubelski kurator oświaty, dodając jednocześnie, że ci, którzy protestowali, powinni przystąpić do rozmów w pierwszej kolejności.

Cała dyskusja i cała debata dotycząca zmian w systemie polskiej edukacji sprowadza się do tego zasadniczego celu, czyli znaczącego podniesienia poziomu edukacji w naszym kraju – podkreśla Teresa Misiuk.

Dzisiejsze obrady dotyczyły pięciu tematów: „Nauczyciel w systemie edukacji”. „jakość edukacji”, „nowoczesna szkoła”, „uczeń w systemie edukacji” i „rodzic w systemie edukacji”.

Ta debata jest konieczna i niezbędna – tłumaczy Teresa Misiuk. Lubelski kurator oświaty przypomina, że wiele problemów w dalszym ciągu nie zostało rozwiązanych.

– Głęboko wierzę, że ta debata – poszerzona – z udziałem tak różnych podmiotów pozwoli nam wypracować dobre rozwiązania – mówi Teresa Misiuk.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewniło dziś, że we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych w całej Polsce zostały przeprowadzone klasyfikacje. To oznacza, że wszyscy uczniowie będą mogli przystąpić do egzaminu maturalnego.

TV Trwam News/RIRM

drukuj