Warszawa: 2 maja na stokach Cytadeli Warszawskiej Msza św. z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości

2 maja na stokach Cytadeli Warszawskiej przy Krzyżu Romualda Traugutta będzie sprawowana Eucharystia z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości. W 1919 roku w tym miejscu zgromadziło się ponad 100 tys. mieszkańców stolicy i okolicznych miejscowości. To było pierwsze Święto Niepodległości.

Poseł Andrzej Melak, prezes Komitetu Katyńskiego, zwraca uwagę, że dziś musimy pamiętać o tamtych wydarzeniach, a także Polakach, którzy ginęli za Ojczyznę.

Pierwsze święto niepodległości Polski po jej odzyskaniu odbyło się nie w pałacach, nie w zamkach, nie w salach teatralnych, ale na miejscu, które było uświęcone krwią wielu Polaków zamordowanych przez zaborcę rosyjskiego. Dziś pamiętać o tym muszą współcześni Polacy i przybyć oddać hołd tym, którzy pamiętali i którzy ginęli na Cytadeli Warszawskiej, byśmy byli dziś wolnym narodem – zaznacza Andrzej Melak.

2 maja na stokach Cytadeli Warszawskiej Mszy św. o godz. 17.00 będzie przewodniczył i homilię wygłosi ks. gen. Sławomir Żarski. W Eucharystii będą uczestniczyć żołnierze, rzemieślnicy oraz mieszkańcy Warszawy. Oprawę muzyczną zapewni Orkiestra Straży Pożarnej.

RIRM

drukuj