fot. PAP/Jakub Kamiński

V. Pranckietis w Warszawie: Polska i Litwa wykorzystają możliwość wzajemnej współpracy

Jestem przekonany, że w roku 2018 Polska i Litwa wykorzystają możliwość wzajemnej współpracy parlamentarnej – powiedział w czwartek przewodniczący Sejmu Litwy Victoras Pranckietis. Podkreślił, że w historii Polska i Litwa „miały więcej wspólnego niż sprzecznego”.

Viktoras Pranckietis przybył w środę z dwudniową wizytą do Warszawy, związaną z obchodami 100-lecia Odbudowy Niepodległości Republiki Litewskiej.

Podczas czwartkowego wystąpienia w Sejmie Pranckietis zaznaczył, że 2018 rok „jest szczególny dla Litwinów i Polaków: obchodzimy setną rocznicę odrodzenia niepodległości przez nasze państwa”.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że w roku 2019 „obchodzić będziemy inny znaczący jubileusz 450-tą rocznicę unii lubelskiej”.

„Jest to więc doskonała okazja do zastanowienia się nad szlakiem pokonanym przez nasze narody, nad naszą wspólną historią, nad tym co nas łączy, jednoczy i jakie najważniejsze wyzwania dnia dzisiejszego oraz przyszłości stoją przed obywatelami Litwy i Polski. Co my, politycy, powinniśmy uczynić, aby nasze społeczeństwa miały poczucie bezpieczeństwa, a gospodarka naszych krajów się rozwijała” – powiedział.

„Jestem przekonany, że właśnie w tym roku jubileuszowym naszych krajów, prawidłowo wykorzystamy możliwości litewsko-polskiej współpracy parlamentarnej oraz zachęcimy do działania bilateralne zgromadzenie parlamentarne” – podkreślił przewodniczący Sejmu Litwy.

„Historia nasze narody na przemian łączyła i dzieliła, jednakże przez cały czas więcej w historii było wspólnego, niż dzielącego i sprzecznego” – dodał Victoras Pranckietis.

PAP/RIRM

drukuj