Warszawa: uroczystości w sanktuarium św. Andrzeja Boboli

Obchodzimy dziś uroczystość św. Andrzeja Bobolipatrona Polski i archidiecezji warszawskiej.  Główne obchody odbędą się sanktuarium narodowym św. Andrzeja Boboli na warszawskim Mokotowie. Tam sprawowana będzie uroczysta Eucharystia.

Św. Andrzej Bobola jest czwartym patronem Polski. Już od wieków naszej ojczyźnie patronują męczennicy – święci biskupi: Wojciech i Stanisław oraz jezuicki zakonnik św. Stanisław Kostka.

Św. Andrzej Bobola jest uznawany za patrona ładu związanego z jednością zarówno w Kościele, jak i w społeczeństwie. Wcześniej – decyzją Stolicy Apostolskiej z 1992 roku –został on ustanowiony głównym patronem metropolii warszawskiej.

Dr Joanna Wieliczka-Szarkowa w „Rozmowach niedokończonych” na antenie TN Trwam przypomniała, że św. Andrzej Bobola poniósł męczeńską śmierć.

– Jego okrutna droga zaczyna się w Janowie Poleskim, gdzie zostaje zamęczony. Pius XII w swojej Encyklice zwrócił uwagę, że jest to jedno z największych męczeństw. Poddany zostaje najokrutniejszym torturom, które trwają dwie godziny. Po torturach zostaje zamęczony. Przez cały czas nie wypiera się wiary, a wręcz przeciwnie nawraca Kozaków. Mówi by nawrócili się na wiarę prawdziwą, żeby ją uznali co doprowadza ich do jeszcze większej pasji, do jeszcze większego rozwścieczenia i do zadawania mu coraz bardziej wymyślnych tortur – powiedziała dr Joanna Wieliczka-Szarkowa.     

Andrzej Bobola został beatyfikowany w 1853 r. przez papieża Piusa IX, a kanonizacji dokonał papież Pius XI w 1938 roku. Tego samego roku jego relikwie zostały sprowadzone z Rzymu do Polski, gdzie zostały złożone pod ołtarzem w kościele księży jezuitów w Warszawie przy ul. Rakowieckiej.

Czwartym patronem Polski św. Andrzej Bobola został ogłoszony 16 maja 2002 r.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl