Warszawa: obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu
Przed pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie odbyły się dziś obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W przemówieniach podczas uroczystości pojawiły się kolejne odniesienia do zapisów nowelizacji ustawy o IPN, które od soboty publicznie krytykuje strona izraelska.
W liście odczytanym przez szefa gabinetu politycznego Marka Suskiego, premier Mateusz Morawiecki przypomniał o umowie między Polską i Izraelem o współpracy w walce z kłamstwami o Holokauście.
Szef polskiego rządu wyjaśnił, że w myśl tych ustaleń „wprowadzamy przepisy, które mają nie tylko pokazywać prawdę o (…) ofiarach okrutnych totalitaryzmów niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu, ale także dających tarczę obronną przed kłamstwami.
– Dziś nie wystarczy tylko przypominać, kto był katem, a kto ofiarą. Trzeba także karać tych, którzy czynią starania zmierzające do zatarcia prawdy o zbrodniach ludobójstwa, których sensem jest odwrócenie prawdy historycznej. Łączy nas wspólny los ofiar. Ten straszny los powinien nas łączyć – nie dzielić – na wieki, we wspólnej walce o prawdę historyczną – pisał w liście odczytanym przez Marka Suskiego premier RP.
Wiceminister kultury Jarosław Sellin przypomniał, że Holokaust został wykonany przez Niemców przede wszystkim niestety na polskiej ziemi. Podkreślił przy tym, że państwo polskie ma prawo dopominać się o prawdę, kto był sprawcą, kto ofiarą.
– Sformułowania „polskie obozy śmierci”, „polskie obozy zagłady”, „polskie obozy koncentracyjne” traktujemy jako część kłamstwa oświęcimskiego. Oczekujemy od państw Zachodu, w tym Izraela, które jest częścią świata Zachodu, by tak rozszerzająco te sformułowania rozumieć – mówił Jarosław Sellin.
RIRM