[TYLKO U NAS] Red. naczelny „Naszego Dziennika”: Naszym priorytetem jest ukazywanie rzeczywistości w świetle prawdy

Naszym priorytetem i pragnieniem jest ukazywanie rzeczywistości w świetle prawdy. „Veritatis splendor” („Blask prawdy”), to hasło, które nam przyświeca i temu pragniemy służyć – podkreśliła Ewa Nowina-Konopka, redaktor naczelny „Naszego Dziennika”, podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja. Dziś pismo obchodzi 20 lat swojego istnienia.

Red. Ewa Nowina-Konopka zaznaczyła, że jako pracownicy „Naszego Dziennika” najwięcej wysiłku starają się włożyć w to, by informacje były prawdziwe. Żeby to nie był nasz punkt spojrzenia, ale by ten punkt był oświetlony prawdą i przykazaniami Bożymi – mówiła.

– Z jednej strony, naszą służbę rozumiemy jako ukazywanie prawdy, a z drugiej jako odkłamywanie i demaskowanie kłamstwa – to również jest ewangelizacja. Dziś wiele osób jest zwiedzionych fałszywymi informacjami, manipulacjami czy reklamami. Takimi manipulacjami zwiedzeni są także dziennikarze. Oni również muszą być bardzo wyczuleni na metody manipulacji, żeby nie powtarzać za innymi, tylko samemu wszystko sprawdzić – powiedziała redaktor naczelny „Naszego Dziennika”.

Gość Radia Maryja zwróciła uwagę, że wysiłek sprawdzania informacji musi być podejmowany codziennie. Jest to pot dziennikarski, który przynosi efekty i wielką satysfakcję – dodała.

– W agencjach prasowych jest bardzo dużo nieprawdziwych informacji, np. czytamy: „skrajnie prawicowi naziści” (…). W tej chwili z Zachodu do Polski przychodzi dyskurs, że naziści nie mieli nic wspólnego z socjalizmem, że to była prawica. Dochodzi do nierealnych dyskusji, dlatego dziennikarz musi być uformowany, musi wiedzieć, jaka jest prawda, musi znać metody manipulacji, poznać podstawy filozoficzne, socjologiczne i psychologiczne – zaznaczyła – akcentowała redaktor.

Ewa Nowina-Konopka wskazała, że na początku istnienia „Naszego Dziennika” redakcja powiedziała: „tak” Panu Bogu i stara się to mówić codziennie.

– Bez względu na to, czy temat jest łatwy, trudny, bezpieczny czy mniej bezpieczny, to naszym obowiązkiem jest pokazywanie informacji. Kto pokaże, jeśli my stchórzymy? Tutaj trzeba konsekwencji i stałości w ujawnianiu niebezpieczeństw, które grożą Polsce. Trzeba nie bać się także ukazywać dobra, nie ulegać stwierdzeniom, że to będzie za nudne dla odbiorców. Dzisiaj świat i wiele mediów gonią za sensacją. Mamy teraz kwestię obrony życia i powinniśmy mieć wszyscy odwagę w Polsce w pokazywaniu pięknych rodzin, które wychowują dzieci niepełnosprawne – zaznaczyła redaktor naczelna.

Gość „Aktualności dnia” na koniec audycji życzyła wszystkim miłosierdzia w odnoszeniu się do drugiego człowieka.

– Dzisiaj szczególnie chciałabym życzyć naszym czytelnikom, pracownikom i wszystkim Polakom, żebyśmy mieli większą miłość do siebie nawzajem, żebyśmy wyciągali rękę do drugiego człowieka i nie liczyli, co ten ktoś mi da, ale byśmy sami wychodzili z pomocą – mówiła redaktor naczelny „Naszego Dziennika”.

Cała rozmowa z red. Ewą Nowiną-Konopka dostępna jest [tutaj].

RIRM/TV Trwam News

drukuj