fot. flickr.com

„Nasz Dziennik”: będzie szersza i kompleksowa opieka prenatalna

Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski zapowiada na łamach piątkowego „Naszego Dziennika” przygotowanie szerszej i kompleksowej opieki prenatalnej.

Badania prenatalne to wyspecjalizowana grupa badań skierowanych do kobiet w ciąży. Dostarczają cennych informacji na temat zdrowia matki i dziecka. Do takich badań należą USG, echokardiografia, badania specjalistyczne i genetyczne. Wczesna i precyzyjna diagnoza pozwala na otoczenie matki oraz  dziecka właściwą opieką już na etapie rozwoju ciąży.

W Polsce opieka prenatalna wciąż pozostawia wiele do życzenia. Wprowadzenia szerszej i kompleksowej opieki chce minister zdrowia Łukasz Szumowski. Chodzi głównie o miejsca, gdzie wykonuje się badania USG oraz badania genetyczne dziecka. Ważny jest tu nie tylko aspekt medyczny, ale również psychologiczny. Szef resortu zdrowia w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” zwrócił również uwagę na problem fałszywego rozpoznania.

Widziałem wyniki badań, które mówiły, że dziecko ma wadę, a potem okazywało się, że jej nie ma. Często trzeba zrobić kolejne badania. Ważne jest, żeby kobiety miały tego świadomość. Sam znam przypadki zdiagnozowania ciężkiej choroby, kiedy namawiano na zakończenie ciąży, a potem rodziło się zdrowe dziecko. Medycyna ma pewne ograniczenia. Diagnoza nie zawsze się potwierdza, dlatego właściwa informacja i opieka nad matką, która usłyszy diagnozę, jest kluczowa”  – wskazał w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” prof. Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia zapewnił, że obecnie resort zdrowia pracuje nad kompleksowymi rozwiązaniami, dzięki którym poradnie prenatalne będą oferowały „szeroką opiekę i wsparcie, dając kobiecie gotowy plan działania”.

TV Trwam News/RIRM

drukuj