fot. https://twitter.com/LPanstwowe

Warmińsko-mazurskie: Leśnicy wypuścili do lasu cietrzewie wyhodowane w ośrodku

130 cietrzewi wyhodowanych w ośrodku w nadleśnictwie Spychowo (warmińsko-mazurskie) zostało wypuszczonych do lasu. To rekordowa liczba ptaków, która trafiła do środowiska naturalnego – podkreślają leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Ośrodek hodowli cietrzewi działa w nadleśnictwie Spychowo. Ze 137 odhodowanych w tym roku ptaków, 70 osobników trafiło do nadleśnictwa Jedwabno, 31 do nadleśnictwa Ruszów (dolnośląskie), 29 do nadleśnictwa Szczytno. 7 cietrzewi pozostanie w ośrodku, by wzbogacić pulę genetyczną stada podstawowego.

Dyrektor Regionalny Lasów Państwowych w Olsztynie Adam Roczniak powiedział, że jest to rekordowa liczba cietrzewi w skali kraju, która zostanie wsiedlona w Lasach Państwowych.

„Jesteśmy z tego dumni, że udaje się to na terenie ośrodka w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. To ciężka praca ludzi, za którą bardzo im dziękuję”- powiedział dyrektor Adam Roczniak.

Nadleśniczy nadleśnictwa Spychowo Krzysztof Krasula podkreślił, że ten rok był wyjątkowy dla hodowli.

„To był naprawdę dobry rok dla cietrzewi i dla pracowników nadleśnictwa Spychowo, ponieważ tak dużej ilości jeszcze nam się nie udało wyhodować. Miejmy nadzieję, że następne lata będą podobne”- wskazał.

Cietrzewie zanim trafiły do środowiska naturalnego aklimatyzowały się w specjalnych wolierach. Ptaki, które przeszły 3 tygodniowy okres adaptacji są wypuszczane na wolność. Zanim to jednak nastąpi muszą poczuć się bezpiecznie, dlatego w pobliżu nie może nikt przebywać, a opuszczanie wolier trwa czasami kilka godzin. Przez pewien czas ptaki będą odwiedzały okolice wolier, gdzie będzie dla nich dostępny przygotowany przez leśników pokarm.

Ośrodek hodowli cietrzewi powstał w nadleśnictwie Spychowo w 2018 roku w ramach projektu rozwojowego „Czynna ochrona cietrzewia na gruntach w zarządzie Lasów Państwowych w Polsce” finansowany z Funduszu Leśnego. Budynek, w którym hodowane są ptaki, jest wykonany wyłącznie z ekologicznych materiałów. Drewno użyte do jego budowli pochodzi z mazurskich lasów i zostało zabezpieczone jedynie przez opalanie.

Leśnicy chcą, by wsiedlone do środowiska naturalnego ptaki włączyły się w życie lokalnych populacji i przyczyniły się do zwiększenia ich liczebności.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl