Wakacje kredytowe – czym są i jak z nich skorzystać
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą tak zwane wakacje kredytowe. Przedstawiamy, czym są owe wakacje kredytowe i w jaki sposób będzie można złożyć wniosek, aby z nich skorzystać.
Wakacje kredytowe oznaczają możliwość odroczenia spłaty kredytu kapitału łącznie z odsetkami. Jedyne opłaty, jakie mogą się w tym czasie pojawić, to opłaty ubezpieczeniowe. Możliwość odroczenia spłaty kredytu będą miały osoby, które zaciągnęły kredyty w złotówkach na własny cel mieszkaniowy – wyjaśniła poseł Gabriela Masłowska.
– Chodzi o kredyt na kupno mieszkania, na budowę bądź remont domu, ale warunkiem jest zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Odroczenie rat dotyczy czterech rat jeszcze w tym roku i czterech rat w roku następnym. Generalnie oznacza to ogromną ulgę dla kredytobiorców, którzy zechcą skorzystać z tej możliwości. Ocenia się różnie – w zależności od wysokości zaciągniętego kredytu i rat – ale nawet jest to zmniejszenie obciążenia kredytowego o kilkanaście tysięcy złotych – powiedziała dr Gabriela Masłowska.
Tu jednak pojawiają się pewne wątpliwości w przypadku tego, jak zareagują banki.
– Na ile nie zechcą sobie odbić straty poprzez podwyższanie marż czy premii za wcześniejszą spłatę kredytu. Są pewne wątpliwości, ale zresztą banki domagały się pewnych warunków. Wychodzimy z założenia, że banki bardzo dużo ostatnio skorzystały na podwyżkach stóp procentowych. To są znacznie większe przychody o miliardy dla banków, więc tego typu ulga nie będzie dla nich zagrożeniem – podsumowała polityk.
Poza tym – jak dodała poseł – „w Polsce mamy 50 proc. banków, które należą do Skarbu Państwa (…) i tutaj państwo ma także możliwość interwencji”.
Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu będzie można złożyć w formie papierowej albo elektronicznej, a także za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej.
TV Trwam News