fot. Monika Bilska

W WSKSiM odbyła się konferencja pt. „Perspektywy dla polskiego rolnictwa”

W murach Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyła się konferencja poświęcona rolnictwu. W wydarzeniu udział wzięli unijny komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski, a także europosłowie i eksperci.

Toruń był gospodarzem konferencji poświęconej perspektywom dla polskiego rolnictwa.

– Jesteśmy tutaj, w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej. Fides, ratio et patria – wiara, rozum, ojczyzna. To nam przyświeca. Życzę wam wszystkim, żebyśmy to rozwijali mówił o. Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja.

W dyskusji o polskim rolnictwie wzięło udział czternastu prelegentów. Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin skierował do uczestników konferencji list. Odczytał go wiceminister Artur Soboń.

– Plany Ministerstwa Aktywów Państwowych w zakresie wzmocnienia krajowych firm działających na rynku rolno-spożywczym realizują szczególnie ważną dla Prawa i Sprawiedliwości ideę — przyłączenia wsi do Polski, co w praktyce oznacza konsekwentne ograniczanie stref wykluczenia i zmniejszania dystansu rozwojowego – podkreślił wicepremier.

Polskie rolnictwo pod względem ekologicznym wyróżnia się na tle innych państw – mówił unijny komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski.

https://twitter.com/Swiat_Rolnika/status/1233704655793815552

– Bardzo potrzebujemy rolnictwa, które jest przyjazne dla środowiska, dla klimatu, ale potrzebujemy przede wszystkim polityki rolnej przyjaznej dla rolników. Polityki, która będzie bardziej przyjazna dla rolników niż była do tej pory – wskazywał unijny komisarz ds. rolnictwa.

Polski rząd negocjując przyszły unijny budżet walczy m.in. o to, by dopłaty bezpośrednie dla polskich rolników były przynajmniej na poziomie średniej unijnej.

– Pojawiła się strategia nowego zielonego ładu i konieczność zaangażowania rolnictwa w jego realizację. Z tego zielonego ładu płyną dodatkowe obowiązki, którym zostaną obarczeni rolnicy. Muszą więc pojawić się dodatkowe płatności, co do tego nie ma wątpliwości. Bez dodatkowych środków na Wspólną Politykę Rolną, wprowadzenie zielonego ładu w rolnictwie nie będzie możliwe – powiedział Zbigniew Kuźmiuk, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

Obecnie rolnictwo musi zmierzyć się nie tylko z nowymi wyzwaniami środowiskowymi, ale również z pseudoekologami.

– Pseudoekologami, którzy z atakowania gospodarki rolnej, niestety, ostatnim czasem uczynili sobie znakomite źródło dochodu – wskazał Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej.

Mimo wielu trudności w ciągu ostatnich lat udało się wiele zdziałać na rzecz polskiego rolnictwa i rolników – zaznaczył europoseł i były minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

– Sprawa ustawy o ziemi, sprawa ustawy o nieuczciwej konkurencji, o sprzedaży detalicznej, o spółdzielniach rolników, program odbudowy głównych rynków rolnych, program dla pszczelarstwa, program do wspierania rolnictwa ekologicznego, czy program hodowli konia, a wreszcie przyspieszenie realizacji obecnej polityki rolnej – akcentował Krzysztof Jurgiel.

To, jak będzie wyglądało polskie rolnictwo w przyszłości, zależy od nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027.

TV Trwam News


[GALERIA] Konferencja „perspektywy dla polskiego rolnictwa” w Toruniu – fot. Monika Bilska.

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl