fot. Paweł Palembas

W wielu regionach kraju zaświeci słońce

Jak informuje IMGW, Półwysep Iberyjski oraz Europa wschodnia wraz z Bałkany będą pod wpływem wyżów. Pozostałe obszary kontynentu znajdować się będą w zasięgu rozległego niżu z ośrodkami nad Wyspami Brytyjskimi i Morzem Północnym.

W Polsce pogodę kształtować będzie zatoka związana z wyżej wspomnianym niżem, jedynie krańce wschodnie kraju pozostaną pod wpływem słabnącego wyżu znad Europy północno-wschodniej. Z południowego zachodu napływać będzie coraz cieplejsze, polarno-morskie powietrze.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1002 hPa i będzie spadać.

W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane, a na zachodzie kraju i na wybrzeżu okresami duże i tam miejscami opady deszczu, możliwe lokalne burze. Prognozowana wysokość opadów do 15 mm. Temperatura maksymalna od 19 st. na północnym wschodzie do 28 st. na południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny, miejscami, zwłaszcza na zachodzie, w porywach do 80 km/h,  w górach do 100 km/h, południowo-wschodni i południowy.

W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, a w zachodniej połowie Polski możliwe burze. Prognozowana wysokość opadów do 15 mm. Temperatura minimalna przeważnie od 11 do 15 st. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h, a w górach do 100 km/h, południowo-wschodni skręcający od Pomorza Zachodniego po Dolny i Górny Śląsk na południowo-zachodni i zachodni.

We wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami, głównie na wschodzie przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna przeważnie od 22 do 25 st., tylko na północnym wschodzie i na wybrzeżu nieco chłodniej, od 19 do 21 st. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych.

W Warszawie w poniedziałek zachmurzenie umiarkowane. Temperatura maksymalna 24 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. W nocy zachmurzenie umiarkowane wzrastające do dużego. Przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna 15 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. We wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Temperatura maksymalna 23 st. Wiatr słaby, południowo-zachodni.

PAP/RIRM

drukuj