fot. PAP/Darek Delmanowicz

RCB ostrzega: w wielu miejscach w kraju spodziewane marznące opady

W przeważającej części kraju w najbliższych godzinach mogą wystąpić marznące opady deszczu; drogi i chodniki mogą być śliskie – poinformowało dziś po południu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia (w trzystopniowej skali) dotyczące 11 z 16 województw – z wyłączeniem zachodniopomorskiego, pomorskiego, dolnośląskiego, opolskiego i małopolskiego.

Jak prognozuje IMGW, w sobotę temperatura maksymalna od 0 st. na południu do 2-3 st. Celsjusza na północy. W nocy z soboty na niedzielę temperatura minimalna od minus 3 st. do 0 st. i do 1 st. nad morzem. W dolinach i kotlinach górskich spadek temperatury nawet do minus 15 st.

Służby apelują o zachowanie ostrożności i zwracanie uwagi na osoby bezdomne, starsze oraz dzieci, które są szczególnie narażone na zimno. Lekarze przypominają, że podczas mrozów najważniejsze są: ubiór „na cebulkę”, czapka na głowie, do ochrony skóry – krem i pomadka oraz mądra dieta – odpowiednia porcja warzyw i witamin, ciepłe śniadania, unikanie alkoholu.

PAP/RIRM

drukuj