W Watykanie powstaje nowa kongregacja

Papież Franciszek zapowiedział powstanie kongregacji do spraw świeckich, rodziny i życia. Zostanie ona powołana z dwóch papieskich rad i jednej Akademii.

O swej decyzji Papież poinformował w wystąpieniu podczas dobiegającego końca w Watykanie synodu biskupów na temat rodziny.

Ojciec Święty powiedział, że nowa kongregacja zastąpi Papieską Radę ds. Świeckich, Papieską Radę ds. Rodziny i Papieską Akademię Życia. Nie wiadomo jeszcze, kto stanie na jej czele.

Ks. prof. Jan Perszon, z wydziału Teologicznego UMK, zauważa, że Ojciec Św. połączył urzędy, które zajmowały się bardzo zbliżonymi kwestiami.

– Rada ds. Świeckich, Rada ds. Rodziny czy Papieska Akademia Życia to bardzo bliskie sobie działy życia w Kościele i jego misji ewangelizacyjnej, więc sądzę, iż może się to przyczynić do dynamizacji tych działań. W dobrze funkcjonującym ciele, takim jak Stolica Apostolska i jej agendy chodzi o zwiększenie skuteczności w głoszeniu Ewangelii. Trzeba się cieszyć, a także modlić, aby nowa kongregacja pełniła w bardziej skoordynowany sposób misję związaną z głoszeniem piękna świętości rodziny i powołania świeckich w Kościele – powiedział Ks. prof. Jan Perszon.

Reformę wszystkich instytucji Kurii Rzymskiej Ojciec Św. Franciszek przygotowuje od początku pontyfikatu. Doradza mu dziewięciu księży kardynałów z całego świata. Celem jest większa przejrzystość funkcjonowania instytucji za Spiżową Bramą, ich reorganizacja i zmniejszenie biurokracji.

RIRM

drukuj