fot. PAP/EPA

Historyczna wizyta Biskupa Rzymu na Półwyspie Arabskim

Trwa podróż apostolska Ojca Świętego Franciszka do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. To pierwszy raz, kiedy Biskup Rzymu odwiedza muzułmański kraj na Półwyspie Arabskim.

Papież Franciszek przybył do stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich w niedzielę wieczorem. Po krótkiej ceremonii powitania na lotnisku Ojciec Święty udał się do siedziby wikariatu apostolskiego Arabii Południowej, gdzie zatrzymał się na czas podróży.

Wcześniej, w samolocie lecącym do Zjednoczonych Emiratów Arabskich Papież Franciszek powiedział dziennikarzom, że deszcz, który spadł w Abu Zabi  to dobry znak.

– To będzie krótka podróż. Dzisiaj rano dostałem wiadomość, że w Abu Zabi pada deszcz; w tym miejscu uważa się to za znak błogosławieństwa – mówił Biskup Rzymu.

To niezwykle ważna wizyta. Po raz pierwszy bowiem głowa Kościoła odwiedza Półwysep Arabski – zwrócił uwagę ks. prof. Jan Machniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

– Bardzo ważna jest ta obecność Ojca Świętego Franciszka. Z jednej strony pokazuje otwarcie Kościoła katolickiego na inne religie, na islam. Chęć współpracy – to jest dzisiaj bardzo ważne, bo islam niestety jest tą religią, która w jakimś swoim aspekcie rozsiewa przemoc na całym świecie; zamachy bombowe szczególnie w Europie, ale tez w Stanach Zjednoczonych. Ojciec Święty uważa, że ten dialog jest bardzo istotny, bardzo ważny – wskazał kapłan.

Jeszcze dziś w wielkim meczecie poświęconym pamięci założyciela Zjednoczonych Emiratów Arabskich papież Franciszek złoży wizytę członkom Muzułmańskiej Rady Starszych. Następnie Ojciec Święty uda się do Memoriału imienia szejka Zajida na spotkanie międzyreligijne, gdzie wygłosi przemówienie. Wtorek to ostatni dzień pielgrzymki. Ten dzień będzie całkowicie poświęcony wspólnocie katolickiej. Społeczność chrześcijan w Zjednoczonych Emiratach Arabskich liczy prawie milion osób.

TV Trwam News/RIRM

drukuj