fot. PAP/EPA

Papież Franciszek: Społeczeństwo, które przedkłada interesy nad ludzi, nie rodzi życia

Społeczeństwo, które przedkłada interesy nad ludzi, nie rodzi życia – podkreślał w czasie rozważań przed modlitwą Anioł Pański Ojciec Święty Franciszek.

Ojciec Święty Franciszek w czasie rozważań przed modlitwą Anioła Pański przestrzegał przed  pokusą bałwochwalstwa, która – jak wyjaśnił – polega na poszukiwaniu Boga dla własnych korzyści. To bowiem powierzchowna wiara. W jej centrum nie ma Boga, ale są nasze potrzeby, nasze interesy. Szukamy Boga, by zaspokoić głód, a potem zapominamy o Nim, kiedy jesteśmy nasyceni.

Pan Bóg działa jednak ponad  naszymi oczekiwaniami, pragnie przeżywać z nami przede wszystkim relację miłości. A prawdziwa miłość – jak podkreślał Papież – jest bezinteresowna, jest darmo dana: nie kocha się po to, by otrzymać w zamian jakąś korzyść.

– Dotyczy to odniesienia do Boga, ale także naszych relacji ludzkich i społecznych: kiedy dążymy przede wszystkim do zaspokojenia naszych potrzeb, grozi nam, że wykorzystamy ludzi i sytuacje dla własnych celów. A społeczeństwo, które koncentruje się na interesach, a nie na ludziach, jest społeczeństwem, które nie rodzi życia. Zachęta Ewangelii jest następująca: nie troszczmy się jedynie o chleb materialny, zaspakajający nasz głód, ale przyjmijmy Jezusa jako chleb życia i, wychodząc od naszej przyjaźni z Nim, uczmy się kochać siebie nawzajem bezinteresownie i bez kalkulacji – wskazał Ojciec Święty.

Na zakończenie spotkania Papież życzył wszystkim, aby sierpień był „spokojny”. Pozdrowił też Peruwiańczyków z flagami swojego kraju, mówiąc: „Macie nowego prezydenta. Niech Bóg błogosławi zawsze was kraj”.

Od 28 lipca nowym prezydentem Peru jest Pedro Castillo, były nauczyciel.

TV Trwam News

drukuj