fot. twitter.com

W środę papież Franciszek wyruszy w podróż do Mozambiku, na Madagaskar i Mauritius

Papież Franciszek wyruszy w środę w podróż do Mozambiku, na Madagaskar i na Mauritius. Główne tematy jego ośmiodniowej podróży do Afryki to ubóstwo, walka z korupcją i ochrona środowiska naturalnego, w tym kwestia zagranicznej eksploatacji surowców.

31. zagraniczna pielgrzymka papieża Franciszka będzie jego drugą wizytą w Afryce subsaharyjskiej. Te trzy kraje odwiedził św. Jan Paweł II.

Według watykanistów w trakcie podróży należy spodziewać się mocnych apeli papieża o troskę o „wspólny dom”, jak Ojciec Święty nazywa środowisko naturalne. Wezwania te, jak się zauważa, będą tym bardziej sugestywne, że na miejscu zapozna się z konsekwencjami masowego zjawiska wycinania lasów, a także katastrof naturalnych; przede wszystkim dwóch cyklonów, które w marcu i kwietniu zniszczyły duże obszary w Mozambiku.

Oczekuje się, że papież Franciszek powtórzy także swe apele do społeczności międzynarodowej, by inwestować w Afryce, a nie ją wyzyskiwać. Tymczasem, jak powiedział w jednym z wywiadów, ludzie w wielu krajach poza tym kontynentem „narzekają na to, że przybywają do nich głodni Afrykanie”.

Pierwszym etapem tej dalekiej i długiej podróży będzie stolica Mozambiku, Maputo, do której papież przybędzie w środę wieczorem miejscowego czasu.

To jeden z najbiedniejszych krajów świata, gdzie 80 procent ludności nie stać na wydatki na odpowiednią żywność. Ta była portugalska kolonia była przez lata pogrążona w wyniszczającej wojnie domowej między ugrupowaniami promarksistowskimi i antykomunistycznymi. Oficjalnie konflikt zakończył się w 1992 roku, a istotną rolę mediatora odegrała rzymska katolicka Wspólnota świętego Idziego, nazywana z racji swego zaangażowania na rzecz pokoju, „małym ONZ nad Tybrem”. Jednak przez następne lata stale wybuchały napięcia i lokalne walki.

W minionych tygodniach prezydent Mozambiku Filipe Nyusi i lider opozycji Ossufo Momade podpisali porozumienie o trwałym rozejmie. Należy więc spodziewać się tam słów papieża o znaczeniu pojednania narodowego, a także apeli o przezwyciężenie plagi panującej w kraju korupcji.

Tuż przed przybyciem do Mozambiku Papież w przesłaniu wideo do skierował słowa do mieszkańców tego kraju.

 „Zachęcam was wszystkich do modlitwy o to, aby Bóg, Ojciec wszystkich, umocnił pojednanie, braterskie pojednanie w Mozambiku i w całej Afryce” – powiedział papież Franciszek.

„Stanowi ono – jak dodał – jedyną nadzieję na prawdziwy i trwały pokój”.

„Będę miał radość dzielenia bezpośrednio z wami tego przekonania, ale również zobaczenia, jak wzrasta ziarno zasiane przez mojego poprzednika świętego Jana Pawła II” – dodał Ojciec Święty.

Papież Franciszek zaznaczył, że Ewangelia naucza o „godności każdego mężczyzny i kobiety oraz wzywa do otwarcia serca na innych, szczególnie na biednych i potrzebujących”.

W czwartek w Maputo Ojciec Święty spotka się z prezydentem Nyusim, a następnie z przedstawicielami wszystkich władz, do których wygłosi przemówienie. Na ten dzień zapowiedziano także międzyreligijne spotkanie papieża z młodzieżą oraz z biskupami i duchowieństwem.

W piątek papież Franciszek odwiedzi szpital w stolicy Mozambiku i odprawi Mszę świętą. Po niej odleci na Madagaskar. Powitany zostanie na lotnisku w stolicy, Antananarywie. Będzie tam nocował do końca podróży, czyli do 10 września.

Również w tym kraju zobaczy ludność zmagającą się z ubóstwem. 90 procent mieszkańców Madagaskaru żyje za mniej niż 2 dolary dziennie, a niedożywienie dzieci jest zjawiskiem powszechnym. Tylko 15 procent ludności ma dostęp do energii elektrycznej. Zwraca się uwagę na paradoks; wyspa jest relatywnie bogata w naturalne zasoby, ale są one wywożone za granicę.

Na spotkania z papieżem przybędą pracujący tam polscy misjonarze; jest ich kilkudziesięciu. Są też misjonarze z innych krajów. Wszyscy podkreślają, że miejscowy Kościół jest żywy i rozwija się dynamicznie, także dzięki rekordowo rosnącym powołaniom. Drugim obserwowanym tam zjawiskiem jest szybki wzrost wyznawców islamu i liczby meczetów, przede wszystkim w wyniku powiązań z krajami Półwyspu Arabskiego.

W sobotę 7 września papieża podejmie w stołecznym Pałacu Prezydenckim szef państwa Andry Nirina Rajoelina. Ojciec Święty wygłosi też przemówienie do władz, a następnie będzie modlił się w klasztorze karmelitanek bosych i spotka się z biskupami. Wieczorem odbędzie się czuwanie papieża z młodzieżą na błoniach diecezjalnych.

W tym samym miejscu w niedzielę papież Franciszek odprawi Mszę świętą. W programie wizyty na Madagaskarze jest też spotkanie i modlitwa z robotnikami.

W orędziu do ludności Madagaskaru papież podkreślił, że kraj ten słynie z piękna natury.

„Naszym obowiązkiem jest chronić ją troskliwie” – dodał.

W poniedziałek 9 września Papież poleci z Madagaskaru na kilkanaście godzin na „rajską wyspę”, jak nazywany jest Mauritius. To kraj bogatszy w porównaniu z Mozambikiem i Madagaskarem.

Po uroczystości powitania na lotnisku w stolicy, Port Louis, odprawi Mszę świętą przy pomniku Matki Bożej Królowej Pokoju. W tym samym miejscu 30 lat temu odbyła się Msza święta pod przewodnictwem św. Jana Pawła II. Oczekuje się przybycia około 100 tysięcy osób.

Następnie papież Franciszek odwiedzi sanktuarium dedykowane błogosławionemu ojcu Jakubowi Lavalowi, żyjącemu w XIX wieku francuskiemu zakonnikowi, który był misjonarzem na wyspie, będącej wówczas brytyjską kolonią i pomagał miejscowej ludności. Wprowadził Msze święte dla czarnoskórych wiernych.

Postać Jakuba Lavala jest związana z pontyfikatem św. Jana Pawła II. Był on pierwszym błogosławionym wyniesionym na ołtarze przez polskiego papieża. Miało to miejsce w kwietniu 1979 roku, a więc pół roku po jego wyborze.

W czasie swej wizyty papież Franciszek spotka się z pełniącym obowiązki prezydenta Paramasivumem Pillayem Barlenem Vyapoory i z delegacją wszystkich władz.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl