Oststni dzień wizyty Papieża w USA

Dobiegła końca wizyta Apostolska Ojca Świętego Franciszka w USA. Ostatni dzień pielgrzymki to głownie spotkania z uczestnikami 8. Światowego Spotkania Rodzin w Filadelfii.

Wczoraj po południu czasu lokalnego Ojciec Święty Franciszek uczestniczył w spotkaniu na rzecz wolności religijnej. W Independence Mall w Filadelfii zgromadziła się wspólnota języka hiszpańskiego oraz imigranci. Papież podkreślał, że wolność religijna jest podstawowym prawem, który kształtuje relacje z bliźnimi.

– Ideałem dialogu międzyreligijnego jest sytuacja w której mężczyźni i kobiety z różnych tradycji religijnych mogą ze sobą rozmawiać, a nie walczą ze sobą. To daje nam wolność religijna – powiedział Ojciec Święty.

Wieczorem Papież spotkał się na wielkim bulwarze Beniamina Franklina z uczestnikami Światowego Spotkania Rodzin. Setki tysięcy osób witały Papieża Franciszka z wielkim entuzjazmem.

Spotkanie miało charakter festiwalu. Modlitwa była przeplatana śpiewami i tańcem, a także świadectwami. O swoich trudnościach i radościach opowiadali małżonkowie, samotne matki i dziadkowie. Rodzina z Jordanii mówiła o prześladowaniach Chrześcijan na bliskim wschodzie. Z kolei narzeczeni z Australii dali świadectwo dojrzewania do miłości i walki o czystość przedmałżeńską.

Ojciec Święty podkreślił, że rodzina napotyka wiele trudności, ale można je przezwyciężyć miłością. Dlatego warto walczyć o rodzinę, bo to ona jest podstawą zdrowego społeczeństwa.

– Dziękuję wszystkim, którzy dali swoje świadectwo. Wasza obecność jest też doskonałym świadectwem. Jest to prawdziwe świadectwo, że warto żyć w rodzinie – powiedział Papież.

Papież Franciszek wskazał, że całe piękno, miłość i prawdę, którą Bóg ma w sobie, przekazał rodzinie. Tylko gdy potrafi ona przyjąć ten dar, jest naprawdę rodziną. Ojciec Święty przyznał, że w rodzinie pojawiają się trudności i cierpienia, ale zawsze przychodzi po nich zmartwychwstanie. Papież zachęcił też do szczególnej troski o dzieci i młodzież oraz osoby starsze.

Rano czasu lokalnego Ojciec Święty spotkał się z księżmi biskupami, którzy gościli na 8. Światowym Spotkaniu Rodzin. Papież podkreślił, że obecna kultura zachęca do tego, by nie związywać się z niczym i z nikim, nie budzić zaufania i nie ufać. To prowadzi do radyklanej samotności, która ucieka w wirtualny świat. Ojciec Święty prosił księży biskupów, by towarzyszyli rodzinom, lecząc ich rany.

– My biskupi jako pasterze jesteśmy wezwani do zebrania naszych sił i odbudowania entuzjazmu dla czynienia rodzin coraz pełniej zgodnymi z błogosławieństwem Boga, zgodnymi z ich powołaniem! Musimy zaangażować nasze siły nie tyle w powtarzanie problemów otaczającego nas świata i zasług chrześcijaństwa, ale skierowując do ludzi młodych szczerą zachętę, aby byli odważni i zdecydowali się na małżeństwo i rodzinę – powiedział Papież Franciszek.

Piotr naszych czasów odwiedził też zakład poprawczy, gdzie zachęcił więźniów, aby moc miłości Pana Jezusa i Jego zmartwychwstania była ścieżką prowadzącą ich do nowego życia.

– Życie oznacza, że „brudzimy swoje stopy” pokrytymi kurzem drogami życia i historii. Każdy z nas musi być oczyszczony, obmyty. Każdego z nas poszukuje nauczyciel, który chce nam pomóc wznowić naszą podróż. Pan wychodzi na poszukiwanie nas, do nas wszystkich wyciąga pomocną dłoń – powiedział Papież.

Pielgrzymkę Ojca Świętego transmitują Radio Maryja i TV Trwam.

TV Trwam News

 

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl