fot. https://twitter.com/Grupa_PGE

W Warszawie odbędą się kolejne rozmowy z Czechami ws. Turowa

W Warszawie odbędzie się dziś kolejna tura polsko-czeskich negocjacji dotyczących sporu wokół kopalni Turów. Minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa, spotka się ze swoją odpowiednik Anną Hubaczkovą.

Anna Hubaczkova zadeklarowała, że jest gotowa pojechać do Warszawy z propozycją podpisania umowy o Turowie lub jej ostatecznego przedyskutowania.

Rzecznik resortu klimatu, Aleksander Brzózka, podkreślił, że strona polska jest otwarta na dialog i rozwiązanie sporu.

– Tak jak w poprzednich spotkaniach, tak i teraz podchodzimy do rozmów z chęcią rozwiązania sporu w sposób polubowny. Mamy nadzieję, że rozmowy przybliżą nas do tego celu. Od samego początku powtarzamy, iż chcemy spór rozwiązać polubownie – powiedział Aleksander Brzózka.

Rokowania polsko-czeskie ws. funkcjonowania kopalni węgla brunatnego Turów zostały przerwane we wrześniu ub.r. Czechy wniosły do TSUE skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nałożył na nasz kraj karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia.

Polski rząd zadeklarował, że nie zamierza płacić kary.

„Przede wszystkim dla nas najważniejsze jest to, żeby było zapewnione bezpieczeństwo energetyczne Polaków. Podejmiemy wszelkie środki prawne, aby tych kar nie płacić. Jeżeli Komisja Europejska będzie podejmowała takie działania, to my nie mamy wyboru, nie możemy wyłączyć nagle kilku milionom osób w kraju energii elektrycznej. To byłoby jakieś absolutne kuriozum” – powiedział rzecznik rządu, Piotr Müller, na antenie TVP Info.

RIRM/TV Trwam News/PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl